Miasto Alcalá de Henares jest zupełnie wyjątkowe. Jako jedno z najstarszych w Hiszpanii, samo w sobie będąc perełką kultury, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niegdyś było ono miejscem obrad Kortezów oraz rezydencją królów kastylijskich.
Już w XV wieku powstał tu sławny uniwersytet, który do dzisiaj jest znanym centrum naukowym. Tutaj też urodził się autor Don Kichota Miguel des Cervantes.
W piątek 15 lutego o godz. 9:00 rano Ikona Częstochowska przyjechała do Alcalá de Henares z odległego zaledwie o 30 km. Madrytu. Najpierw odwiedziła szkołę „Colegio Alborada". Po wspaniałym przywitaniu Ikona została ustawiona w kaplicy szkolnej, gdzie adoracja trwała do godziny 18:00. Spotkanie prowadził ks. Cesar Azolla, Duszpasterz Rodzin Diecezji Alcalá. Z Matką Bożą spotkało się tutaj ok. 1200 osób. Byli to uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.
Wieczorem Matkę Bożą w Ikonie Częstochowskiej oficjalnie powitano na placu Cervantesa w centrum miasta Alcalá de Henares w diecezji Complutense. Zgromadził się wielki tłum ludzi, w tym również Polaków, którzy tam mieszkają. Grała orkiestra wojskowa. Stąd ruszył procesja do katedry. Uroczystościom przewodniczył bp Juan Antonio Reig Plá, przewodniczący Rady ds. Rodziny i Obrony Życia Episkopatu Hiszpanii.
Był to akurat dzień św. Walentego i z tej okazji bp Reig zaprosił na te uroczystości małżonków, którzy obchodzą 25 lub 50 rocznicę małzeństwa, aby odnowili swoje śluby przed Ikoną Czestochowską. Trzeba przyznać, że przyszła spora grupa małzonków ze swoimi rodzinami. Bp. Reig, który podjąl się opieki nad peregrynacją Ikony Czstochowskiej w Hiszpanii, goszcząc u siebie Matkę Bożą bardzo się starał zaznaczyć wyjątkowośc tej wizyty. Przewodniczył koncelebrowanej uroczystej Mszy św. i wygłosił płomienną homilię na temat obrony życia i miłości. Katedra była wypełnina po brzegi; w uroczystości wzięo udział ok. 1000 osób. Zaś po zakończeniu Mszy św. zaprosił wszystkich zebranych na gorącą czekoladę.