Po powrocie z odwiedzin w więzieniu Ikona Częstochowska zatrzymała się w kościele Matki Bożej Większej w Alcalá. Tutaj adoracja trwała przez cała pozostałą część dnia. O godzinie 19:30 została odprawiona Msza św., a następnie Ikona została przeniesiona do sławnej Capilla de las Santas Formas (Kaplicy Najświętszego Sakramentu), gdzie przed wiekami mial miejsce cud eucharystyczny.
W roku 1597 spowiadający się, przejęty skruchą i wyrzutami sumienia, człowiek zwrócił ukradzione wcześniej 24 hostie. Obawiając się prowokacji i tego, że komunikanty mogą być zatrute, pozostawiono je w wilgotnym pomieszczeniu, aby same uległy rozkładowi. Okazało się jednak, że pozostają one ciągle zupełnie świeże, co potwierdzały kolejne „eksperymenty” kościelnej komisji. Naukowcy z miejscowego uniwersytetu oraz przełożeni jezuitów zgodnie podpisali dokument stwierdzający, że nie ma wytłumaczenia dla tego zjawiska.
Pod koniec XVII w. przy katedrze w Alcalá wybudowano wspaniałą kaplicę dla cudownych hostii. Od tego czasu w każdą piątą niedzielę po Wielkanocy urządzano niezwykle okazałe procesje, w których uczestniczyli nie tylko miejscowi katolicy, ale i nieprzeliczone tłumy wiernych, specjalnie przyjeżdżających do Alcalá.
Niestety w roku 1936 podczas krwawej rewolucji hiszpańskiej zamordowano wszystkich trzech kapłanów z katedry, którzy ukryli te cudowne hostie, obawiając się celowej ich profanacji. Katedra spłonęła, a miasto legło w gruzach. Po nastaniu pokoju usilnie szukano tych hostii, ale nie udało się ich odnaleźć. Przetrwała tylko pamięć i wiara ludzi. Katedra i kaplica zostały odbudowane. Dzisiaj w kaplicy trwa nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Matka Boża Częstochowska pozostawała w tej kaplicy przez całą noc.