Wieczorem 1 marca Matka Boża Częstochowska dotarła do miasta Badajoz. Słynie ono z dramatycznego oblężenia w kwietniu 1812 r. podczas wojen napoleońskich. Bitwa ta była jednym z najkrwawszych starć i zakończyła się zdobyciem miasta i rzezią cywilnej ludności.
Ikona Częstochowska w eskorcie policji dojechała do słynnej kaplicy Ermita de la Soledad (Dziewicy w Żałobie), patronki Badajoz. Na placu przed kaplicą czekało już ponad 700 osób. Członkowie Bractwa Wielkiego Tygodnia, którzy tradycyjnie noszą w procesjach figury, uroczyście wnieśli Ikonę do kaplicy. Przez całą noc trwało czuwanie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.
Rankiem kolejnego dnia 2 marca o godzinie 10:00 Ikonę Częstochowską przeniesiono w uroczystej procesji ulicami miasta Badajoz. Uczestniczyło w niej wiele flag i sztandarów różnych bractw. Grała reprezentacyjna orkiestra wojskowa 16 Reginentu Kastylii w strojach historycznych z XVIII w. Procesja przeszła ulicami starego miasta obok katedry do kościoła św. Augustyna. Tam nastąpiło tzw. „ofiarowanie kwiatów” typowy obrzęd hiszpański. Przynoszone kwiaty układa się przed figurą ( w tym przypadku przed Ikoną) w tak specyficzny sposób, że powstają przepiękne dekoracje. Kwiatów tych najczęściej jest naprawdę bardzo dużo.
O godzinie 12:30 została odprawiona uroczysta Msza św., po której zbierano podpisy pod inicjatywą europejską „Jeden z Nas”, mającą na celu wprowadzenie zakazu finansowania z funduszy europejskich aborcji oraz wykorzystywania ludzkich zarodków poczętych in vitro.
Do Badajoz przyjechali przedstawiciele Światowego Apostolatu Fatimskiego oraz ruchów obrony życia z Portugalii, którzy po uroczystościach i symbolicznym pożegnaniu Matki Bożej przez Hiszpanów, udali się w kierunku granicy z Portugalią.