W dniach 8-10 marca Ikona Matki Bożej Częstochowskiej odwiedziła kaplicę Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia „Konsolata” w Fatimie. Ten misyjny instytut jest obecny w 24 krajach, także w Polsce. Obecnie liczy on 1003 misjonarzy w tym 14 biskupów, 730 kapłanów, 62 braci, 157 kleryków i 40 nowicjuszy. Bł. Józef Allamano, założyciel tego zgromadzenia mówił: Jesteśmy rodziną złożoną z kapłanów, sióstr i świeckich, którzy zobowiązują się nieść Ewangelię światu.
Ale przede wszystkim, nie jest to jakaś organizacja, czy instytut, lecz RODZINA. Misjonarze Konsolata uznają Maryję, Matkę Jezusa, za swoją Patronkę i Matkę. Jak Maryja, którą czczą pod imieniem “Konsolata”, tzn. “Pocieszycielka”, niosą światu prawdziwe pocieszenie, którym jest Jezus i Jego Ewangelia. Chcą być blisko z emigrantami i ich problemami, chcą pocieszać strapionych, leczyć chorych, nieść pomoc humanitarną potrzebującym, bronić praw ludzkich oraz promować sprawiedliwość i pokój.
Wizytę Matki Bożej Częstochowskiej u Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia przyjęto z wielką radością i otoczono modlitwą w intencji obrony życia, która przyświeca tej peregrynacji. Modlono się, aby każde ludzkie życie, także słabe i bezbronne było otoczone szacunkiem i miłością. W adoracji Ikony Częstochowskiej brały udział nie tylko osoby związane ze zgromadzeniem, ale również grupy pielgrzymkowe, które w tym czasie odwiedzały Fatimę.
W niedzielę 10 marca o godz. 11:30 W Kaplicy Konsolata, wypełnionej tłumem ludzi, została odprawiona Msza św. W swojej homilii ksiądz misjonarz ze zgromadzenia Konsolata - Darci Vilarinho -odwołał się do czytań mszalnych na tę niedzielę i wezwał wiernych, aby zawsze byli świadomi wartości ludzkiego życia i szanowali je od poczęcia do naturalnej śmierci. Na koniec Mszy św. wszystkie oczy skierowały się na Maryję i zebrani odmówili modlitwę Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”.
Przed oficjalnym pożegnaniem wiele osób mogło zbliżyć się do Ikony i modlić się indywidualnie. Była tam również grupa rodzin z krajów Europy wschodniej.