Matka Boża Częstochowska kontynuując swoją pielgrzymkę wśród gór i jezior północnego krańca stanu New Jersey, odwiedziła parafię Matki Bożej Królowej Pokoju w Hewitt. Miejscowość ta należy do obszaru West Milford, w pobliżu dużego jeziora Greenwood, które wije się wzdłuż granicy pomiędzy stanami Nowy Jork i New Jersey. Holenderscy osadnicy z Milford, którego nazwę Anglicy zmienili później na Newark, osiedlili się tam w XVIII wieku.
Ks. Peter West pisze: Księdza Michaela Rodaka, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Pokoju znam jeszcze z czasów, gdy pracowałem jako ksiądz w Bloomfield. Wtedy klarowało się jego powołanie do kapłaństwa. Obecnie, w dniu 2 października Ikona Częstochowska przybyła do Hewitt przed godziną 15:00, aby zdążyć na Godzinę Świętą.
Tego wieczoru dane mi było odprawić w tym kościele Mszę św. Uczestniczyła w niej duża grupa bardzo rozentuzjazmowanych Polek, które bardzo serdecznie witały ukochaną Matkę Bożą Częstochowską.
Po porannej Mszy św. Matka Boża wyruszyła do kościoła p. w. św. Józefa w West Milford. Parafia ta, założona w 1765 roku przez niemieckich, świeckich imigrantów, jest najstarszą wspólnotą katolicką w stanie New Jersey. Pobyt u św. Józefa z konieczności był bardzo krótki, ale ludzie bardzo gościnni i niezwykle wdzięczni, że chociaż na chwilę mogli gościć Matkę Boża u siebie. Po Mszy św. duża grupa osób pozostała, aby odmówić Różaniec i adorować Ikonę.
Parafia Różańca świętego w Passaic jest etnicznie bardzo polska. Nic dziwnego, że celebracja goszczenia Matki Bożej Częstochowskiej miała tutaj wyjątkowy charakter.
Ks. West pisze: Wyjątkowym przeżyciem było dla mnie koncelebrowanie Mszy św. po polsku. Robiłem, co mogłem, aby się nie pogubić, gdyż nie znam języka polskiego. Po homilii, wygłoszonej przez polskiego kapłana po polsku zostałem poproszony o wygłoszenie słowa w języku angielskim. Kościół był wypełniony. W Liturgii uczestniczyło ok. 600 osób. Wspaniałym doświadczeniem była możliwość ujrzenia oraz doświadczenia wiary i oddania, jakie Polacy mają do Matki Bożej. Wyjątkowo piękny był widok dzieci ubranych w tradycyjne polskie stroje ludowe, które przyniosły kwiaty dla Matki Bożej.