Najstarszą katolicką świątynią w centrum Nowego Jorku, która ma duże znaczenie historyczne, jest kościół p. w. św. Piotra na ul. Barclay na Manhattanie w pobliżu miejsca, gdzie znajdowały się wieże World Trade Center (WTC). Pierwszą Msze św. odprawiono tutaj w 1786 roku.
W tym kościele przeszła na katolicyzm św. Elżbieta Seton, pierwsza rodzima obywatelka Stanów Zjednoczonych, która została kanonizowana. Także były niewolnik, sługa Boży Pierre Toussaint, bardzo lubił tutaj się modlić. Podczas ataku terrorystycznego na WTC w dniu 11 września 2001 roku, gdy zginęło mnóstwo ludzi, kościół św. Piotra służył jako centralny punkt sanitarny. Tutaj przed ołtarzem złożono ciało Mychala Judge kapelana Straży Pożarnej w Nowym Jorku, który zginął od odłamków walącej się Wieży Południowej i został uznany za pierwszą potwierdzoną, śmiertelną ofiarę tej tragedii.
Matka Boża Częstochowska przybyła do kościoła św. Piotra na nowojorskim Manhattanie w sobotnie popołudnie 5 października we wspomnienie św. siostry Faustyny misjonarki Bożego Miłosierdzia. Mszę św. odprawiono o godz. 16:00. Kościół był pełen ludzi, wśród których zwracała uwagę obecność sióstr życia (Sisters of Life). Ks. Joseph Tyrell w kazaniu przypomniał historię kościoła św. Piotra na Manhattanie oraz mówił o znaczeniu zaangażowania się w obronę ludzkiego życia. Po komunii ks. Peter West wyjaśnił założenia peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu”.
Po Mszy św. Matka Boża poszła ulicami Manhattanu z kościoła św. Piotra w dół ulicy South Brodway oraz przez Financial District w Dolnym Manhattanie przeszła przez tzw. strefę zero, gdzie przed zamachem znajdowała się World Trade Center. W procesji brało udział ok. pół tysiąca osób.
Theresa Bonapartis z organizacji „Lumina”, która zajmuje się terapią zespołu poaborcyjnego tak to opisuje to wydarzenie:
Szliśmy z Matką Bożą ulicami Nowego Jorku i śpiewaliśmy Różaniec, dając świadectwo naszej wiary. Byłam zdziwiona widząc, jak wiele wzruszonych osób przyłącza się do nas i modli się razem. Szokował mnie również szacunek, z jakim odnoszono się do Ikony. Najbardziej poruszającym momentem było dla mnie przejście obok 1 World Trade Center, wcześniej nazywanego Wieżą Wolności. Jest to jeden z czterech wieżowców należący do nowego kompleksu budowanego na ruinach WTC. Wysokość tej wieży wyniesie 541 metrów, czyli 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Przeszliśmy także obok pomnika i muzeum, poświęconego ludziom, którzy utracili życie w dniu 11 września podczas ataku na World Trade Center. Gdy przechodziliśmy przez strefę zero ciągle myślałam o tym, jak wielu ludzi straciło tam życie oraz jak potrzebna i właściwa była wizyta Matki Bożej właśnie tutaj.
Myślałam też o naszym kochanym Nowym Jorku i jego władzach, które promują aborcję, w szkołach deprawują nastolatków oferując instruktarz seksualny przez smartfony i wielokrotnie podejmowały próby, aby zamknąć nasze centrum pomocy dla kobiet w ciąży kryzysowej. Modlimy się, aby wizyta Maryi w Ikonie Częstochowskiej odwróciła serca i umysły od kultury śmierci.
Po zakończeniu procesji Ikona zatrzymała się w kościele Matki Bożej Dobrej Rady, gdzie mieści się duszpasterstwo dorosłej młodzieży. Kolejnego dnia 6 października całą tzw. Niedzielę Szacunku dla Życia (Respekt Life Sudany) spędziła w katedrze św. Patryka, po czym wyszła witać uczestników Parady Pułaskiego, którą w Nowym Jorku organizują Polacy mieszkający w Ameryce.