Pielgrzymująca Ikona Częstochowska w dniu 8 października odwiedziła kościół p. w. Świętych Apostołów w Sadle Brook, New Jersey, należący do Wschodniego Kościoła Ortodoksyjnego.
Metropolita Tichon, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Ameryki i Kanady, osobiście zachęcił poddiakona Petera Eaglera do zaproszenia Ikony i zorganizowania spotkania ekumenicznego Kościołów Wschodnich.
Dzieło to z wielkim zaangażowaniem podjął proboszcz parafii Świętych Apostołów o. Matthew Brown.
Ikona przyjechała do Sadle Brook koło południa. W godzinach popołudniowych o Matthew poprowadził nabożeństwo uzdrowienia. Wieczorem odprawiono nieszpory, po których odbyła się modlitewna procesja ze świecami oraz śpiewem hymnów do Bogurodzicy, zarówno prawosławnych, jak i katolickich.
W nabożeństwie wspólnie uczestniczyli przedstawiciele i wierni z dziesięciu różnych kościołów: Kościoła Prawosławnego w Ameryce, Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Amerykańsko Karpacko-Rosyjskiej Diecezji Ameryki, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego USA i Diaspory, Serbskiego Kościoła Prawosławnego, Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Greckiego Kościoła Prawosławnego oraz kościołów katolickich: Kościoła Rzymsko-katolickiego, Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyjsko-ukraińskiego (greckokatolickiego) oraz Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyjsko-rusińskiego. Wszystkich połączyła miłość do Matki Bożej i obrona życia.
Wśród uczestników byli Amerykanie pochodzenia irańskiego, afrykańskiego, włoskiego, polskiego, niemieckiego, węgierskiego, armeńskiego oraz z Puerto Rico. Pojawiło się nawet kilku protestantów. Dołączył także cały nowicjat Sióstr za Życiem z Suffern w stanie Nowy Jork. Siostry te są obecne w wielu miejscach, gdzie Ikona zatrzymuje się na terenie metropolii nowojorskiej. Kwiaty dla Matki Bożej przynieśli polscy górale i dzieci ubrane w stroje ludowe.
Po uroczystościach odbyła się wspólna agapa, którą przygotowali parafianie kościoła Świętych Apostołów. Panował duch radości i braterstwa. Jak podkreśla ks. Peter West: wszyscy czuli się jak na wielkim rodzinnym zjeździe, gdyż przyjechali, aby oddać cześć Matce Bożej i modlić się wspólnie w obronie życia i rodziny.
W pierwszym tysiącleciu Kościół był, ale w 1054 roku nastąpił bolesny rozłam pomiędzy kościołem wschodnim a zachodnim, który nosi nazwę wielkiej schizmy wschodniej. Patriarcha Konstantynopola i papież wzajemnie się ekskomunikowali. W 1964 roku papież Paweł VI oraz Patriarcha Konstantynopola Athenagoras I spotkali się w Jerozolimie. To historyczne wydarzenie zaowocowało zdjęciem obu ekskomunik w dniu 7 grudnia 1965, co zostało ogłoszone we wspólnym oświadczeniu przez oba kościoły.
Bł. Jan Paweł II przyznał, że za podział Kościoła były odpowiedzialne obie strony. Kiedy w 1999 roku odwiedzał Rumunię, była to pierwsza w historii od 1054 r. wizyta papieża w państwie, gdzie przeważającą religią jest prawosławie. Patriarcha Emil Constantinescu przywitał Jana Pawła II następującymi słowami: Drugie tysiąclecie historii chrześcijaństwa rozpoczęło się od bolesnej rany na jedności Kościoła, a kończy się perspektywą woli, aby odtworzyć chrześcijańską jedność.
Gdy w 2001 roku bł. Jan Paweł II jako pierwszy papież, który od 1291 lat odwiedzał Grecję, przeprosił za splądrowanie Konstantynopola w 1204 roku w czasie czwartej krucjaty, Abp Aten Christodoulos, głowa Kościoła greckoprawosławnego, wygłosił słowa podziękowania. Następnie wspólnie odmówili Modlitwę Pańską.
W swojej encyklice ogłoszonej w 1987 roku Redemptoris Mater bł. Jan Paweł II wyraził nadzieję, że już niedługo przyjdzie dzień, gdy Kościół będzie mógł ponownie w pełni oddychać swoimi dwoma płucami, Wschodnim i Zachodnim. Napisał: Chociaż doznajemy jeszcze skutków tego rozłączenia, które nastąpiło w kilkadziesiąt lat później (r. 1054), to przecież możemy powiedzieć, że wobec Matki Chrystusa czujemy się prawdziwymi braćmi i siostrami w obrębie tego Ludu mesjańskiego, który jest powołany, aby być jedną Bożą Rodziną na ziemi, jak mówiłem już na początku nowego roku: „pragniemy potwierdzić to uniwersalne dziedzictwo wszystkich synów i córek tej ziemi”. (Redemptoris Mater 3, 50)
Ta rodzinna atmosfera naprawdę była obecna we Wschodnim Prawosławnym Kościele pw. Świętych Apostołów w dniu 8 października. Proboszcz O. Matthew powiedział: Jesteśmy szczęśliwi, że tak wiele osób z tak wielu różnych środowisk połączyło się tutaj w modlitwie, aby oddać cześć Maryi Dziewicy, uzyskać uzdrowienie zarówno fizyczne, jak i duchowe oraz wspierać świętość życia.