Wieczorem 12 lipca kopia Ikony Częstochowskiej peregrynująca „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia została uroczyście przekazana przez koordynatora pielgrzymki przez Rosję dr Igora Bełoborodova na ręce przedstawiciela białoruskiego prawosławnego ruchu pro-life ks. Pawła Serdiuka. W godzinach rannych w tym samym dniu w Mińsku odbyła się pierwsza konferencja prasowa na temat tej peregrynacji.
Udział w niej wzięli dziennikarze ze wszystkich ważniejszych mediów na Białorusi. Przedstawiono program pielgrzymki na ziemi białoruskiej oraz imprezy towarzyszące, którymi są konferencje, panele dyskusyjne, wystawy i kolejne spotkania z przedstawicielami mediów.
Na terenie Białorusi Matkę Bożą w Ikonie Częstochowskiej gościć będzie głównie Kościół prawosławny na zaproszenie metropolity mińskiego i słuckiego Filareta, patriarszego egzarchy całej Białorusi. W dniach od 13 – 23 lipca trasa pielgrzymki obejmuje następujące miejscowości: Połock, Wierchniedźwińsk, Miory, Szarkowszczyzna, Głębokie, Ostrowiec, Oszmiany, Holszany, Juratniki, Iwie, Lida, Szczuczyn, Skidziel, Grodno, Brześć, Mińsk, Borysów, Mohylew, Szkłów, Bobrujsk i Homel. Natomiast po powrocie z Ukrainy 27 lipca Matka Boża odwiedzi Ogólnokrajowe Spotkanie Białoruskiej Młodzieży Katolickiej w Iwieńcu po czym zostanie przekazana na Łotwę.
Mija już miesiąc od rozpoczęcia pielgrzymki z Ikoną Częstochowską we Władywostoku. Na spotkanie z nią wszędzie przybywały tłumy rozmodlonych ludzi. Pokonana została niezwykle długa trasa ok. 10 tys. kilometrów, do której należy doliczyć jeszcze dojazd samochodem z Częstochowy przez Moskwę i Kazachstan, co w sumie daje już pokonanych 19 tys. km. Za nami Daleki Wschód, syberyjskie bezdroża, góry Ural i europejska część Rosji. To doprawdy olbrzymi kraj. Samochód, chociaż nowy, psuł się na tych wertepach tylko cztery razy. Kierowca tego „pro-life vana” Aleksiej, który z wielkim poświęceniem przejechał całą rosyjską trasę, niejednokrotnie jadąc nieustannie nawet po kilka dni i śpiąc w samochodzie tylko w towarzystwie Matki Bożej, bardzo wzruszony powiedział do kamer telewizyjnych, że głęboko przeżywa tę pielgrzymkę. Ze łzami w oczach wspominał tłumy modlących się osób, przechodzących przed Ikoną na kolanach.
Ostatnim etapem trasy rosyjskiej była prawosławna katedra pw. Wniebowzięcia Matki Bożej (Sviato Uspienski Sobor) w Smoleńsku, gdzie przybyły tłumy ludzi. Podczas liturgii ks. Michaił Gorovoj powiedział, że ta pielgrzymka ma służyć wielkiemu dziełu duchowego zbliżenia chrześcijan Wschodu i Zachodu.