headEuroazjaAm PLv2

Do grand Rapids, drugiego po Detroit miasta w stanie Michigan, Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej dotarła w dniu 29 marca  po dwóch i półgodzinnej jeździe samochodem. Miasto leży nad rzeką Grand, uchodzącą do jeziora Michigan. Liczy ok. 200 tys. mieszkańców, z których największe grupy etniczne tworzą imigranci z Polski i Holandii. Swoje fabryki ma tutaj General Motors Corp.

Przed kościołem św. Izydora Matkę Bożą Częstochowską witał miejscowy proboszcz ks. Donald Tomasiewicz. Po wprowadzeniu Jej do kościoła i ustawieniu koło ołtarza rozpoczęła się wieczorna Msza św., której przewodniczył ks. West. Przybyło wielu wiernych, a szczególnie Polaków, którzy licznie mieszkają w tej okolicy. Ks. West w homilii nawiązał do czytania Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia i porównał go do społeczeństwa amerykańskiego. Powiedział: Modlę się, aby z oczu ludzi w naszym społeczeństwie opadła ślepota, gdyż nie widzą oni obrazu i podobieństwa Bożego w każdej istocie ludzkiej, której życie powinno być zawsze szanowane niezależnie od tego czy się jeszcze nie urodziła czy jest chora lub niepełnosprawna, zagrożona eutanazją.

Parafia św. Izydora w Grand Rapids jest bardzo żywa i aktywna. Działa tutaj wiele grup parafialnych. Do wielu z nich należy dużo młodych dorosłych ludzi. Znany jest chór, który specjalizuje się w śpiewaniu chorałów gregoriańskich. Inna grupa młodych ludzi właśnie przygotowuje się do odegrania w Wielkim Tygodniu Pasji Chrystusa. Parafia ta jest także znana z zaangażowania w dziedzinie obrony życia. Regularnie są organizowane modlitewne czuwania w obronie życia.Grand Rapids1 Znajduje się tutaj także często odwiedzana Kaplica Wieczystej Adoracji Jana Pawła II. Ten fakt potwierdza regułę, że parafie, prowadzące nieustającą adorację, wręcz rozkwitają.

Po wieczornej Mszy św. ks. West wygłosił wykład na temat historii i teologii Ikony. Spotkał się on z wielkim zainteresowaniem. Niektórzy jednak byli bardzo zdziwieni, że napisanie Ikony Częstochowskiej tradycja chrześcijańska przypisuje św. Łukaszowi. Chociaż w Kościele katolickim mówi się coraz więcej o ikonografii, jednak wiedza na ten temat w społeczeństwie amerykańskim ciągle jest niewielka. Podczas wykładu ks. West zaprezentował także krótki filmik wideo o rozwoju dziecka w łonie matki. W dzisiejszej kulturze wizualizacja odgrywa olbrzymią rolę, gdyż praktycznie współczesna komunikacja odbywa się poprzez obrazy. System znaków i symboli graficznych, jaki oferuje ikonografia zbliża ludzi do Boga i tajemnicy człowieczeństwa dziecka poczętego. Następnie kontynuowano adorację Ikony.Grand Rapids2

Kolejnym dniem była niedziela. U św. Izydora odprawiane są wówczas dwie Msze św. Ks. West celebrował pierwszą Mszę św. o godz. 8:30. Drugą odprawił ks. proboszcz Tomasiewicz, a ks. West wygłosił kazanie.

Po południu razem z Ikoną Matki Bożej pojechano pod kolejną placówkę aborcyjną. Zebrało się ok. 30 osób, aby modlić się w tym miejscu o zaprzestane zabijania poczętych dzieci.

Te aborcyjne gabinety bardzo często są tak usytuowane, aby były niewidoczne i mogły ukrywać swoją działalność. Zamiast napisów widnieje tylko adres, który można znaleźć w książce telefonicznej i reklamach. W tym przypadku oficjalna nazwa tego gabinetu brzmiała: Heritage Clinic (Klinika Dziedzictwa).Grand Rapids3

Podczas kolejnego spotkania w parafii ks. West udostępnił obejrzenie filmu HLI nt. sytuacji w Meksyku i Ameryce Środkowej, pt. „Walcząc o życie, wiarę i rodzinę”.