headEuroazjaAm PLv2

W poniedziałek 7 kwietnia Czarna Madonna bardzo uroczyście i serdecznie została powitana w prafii Świętej Rodziny w Rockford w stanie Illinois. Miejscowi Rycerze Kolumba otoczyli ją specjalną opieką i adoracją, nie odstępując Ikony przez cały czas wizyty w ich kościele.

Głównym inicjatorem i organizatorem tego spotkania była Patricia Bainbridge, przewodnicząca Rady Human Life International. Razem ze mężem Redem gościli oni w swoim domu asystę Ikony, czyli ks. Westa i Chrisa, podczas gdy Czarna Madonna przebywała w kościele.

Rockford1Uroczystość uświetniła obecność bpa seniora Thomasa G. Dorana z diecezji Rockford, który jest znany z wielkiego osobistego zaangażowania dla sprawy obrony życia. W 2009 r. wyraził on swoje „głębokie zaniepokojenie i oburzenie” wobec decyzji Uniwersytetu Notre Dame, który przyznał prezydentowi Barackowi Obamie tytuł doktora honoris causa. Sugerował nawet, aby uczelnia ta zmieniła nazwę z katolickiej na świecką. Chociaż od dwóch lat jest już na emeryturze, nadal jest bardzo aktywny. Ks. West dwukrotnie koncelebrował Mszę św. z bpem Doranem, zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek rano.

Rockford2Ks. West wygłosił pogadanki dla dwóch grup wiekowych uczniów Szkoły Świętej Rodziny. Opowiadał  o historii i o symbolice Ikony Częstochowskiej, a największy nacisk postawił na znaczenie obrony ludzkiego życia. Każde z dzieci otrzymało obrazek z Matką Bożą Częstochowską i miało możliwość osobistego adorowania Ikony. Dzieci czyniły to z wielkim przejęciem i czcią.

Wieczorem, kiedy kościół był pełen ludzi, ks. West jeszcze raz mówił na temat Ikony Częstochowskiej. Jako specjalni goście na tę uroczystość przybyli prawosławni kapłani z Amerykańsko Karpacko-Rosyjskiej Diecezji Ameryki w celu wspólnej modlitwy Akatystem ku czci Bogurodzicy. Byli to ks. Jonathan Bannon z prawosławnego kościoła pw. Chrystusa Zbawiciela oraz protojerej Samuel J. Sherry. Rockford4Obaj pięknie poprowadzili śpiew Akatystu. Po jego zakończeniu głos zabrał kolejny gość, kapłan greckokatolicki  ks. Bannon, który dał osobiste świadectwo swojej miłości i szacunku dla wierzących katolików i ich praktyki modlitwy różańcowej. Porównał Różaniec do sznura modlitewnego, którego używa, modląc się do Błogosławionej Dziewicy Maryi zgodnie z tradycją swojego Kościoła. Wspomniał też, jak kiedyś poprosił katolickie siostry zakonne, aby wykonały dla niego różaniec, aby mógł go podarować swojemu ojcu, który jest rzymskim katolikiem.

Rockford3Ks. West podziękował za przybycie i wspólną modlitwę kapłanom prawosławnym oraz wszystkim uczestnikom uroczystości. Zwrócił uwagę, że łączy nas miłość do Jezusa i Jego Błogosławionej Matki oraz wielka troska i zaangażowanie w obronie życia, małżeństwa i rodziny. Podkreślił, że od  rozpoczęcia pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu” trwa dobra i owocna współpraca pomiędzy prawosławiem a katolicyzmem. Powiedział: W czasie Akatystu głęboko odczuliśmy bliskość naszych braci i sióstr prawosławnych. Ta powstająca jedność jest specjalnym ekumenicznym owocem tej peregrynacji Czarnej Madonny.

Nocnej Mszy św. przewodniczył z ks. Dariusz Barna OFM Conv, który jest proboszczem lokalnego polskiego kościoła pw. Św. Stanisława. Wielu Polaków z tej parafii przybyło uczcić Matkę Bożą Częstochowską. Uczestniczyli oni w Akatyście oraz nocnej Eucharystii. W czasie tej pielgrzymki Polacy zawsze i wszędzie przybywają bardzo licznie, aby adorować swoją Królową. Tak było i tutaj. Ta wizyta znowu ukazała, jak wielką czcią Polacy otaczają Ikonę Jasnogórską.

Po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bpa Dorana odbyła się ceremonia pożegnania, którą poprowadził ks. West. Rycerze Kolumba uroczyście przenieśli Ikonę do pojazdu. Grupa Polaków do ostatniej chwili śpiewała polskie pieśni maryjne, gdy Matka Boża odjeżdżała w kierunku Rock Island, Illinois. Ludzie posmutnieli, że wizyta była tak krótka i już trzeba było się żegnać, ale byli bardzo szczęśliwi, że mogli gościć Czarną Madonnę u siebie.