Do Brampton w kanadyjskiej prowincji Ontario na północny zachód od Toronto Ikona Częstochowska zawitała w Wielki Wtorek 15 kwietnia. Droga z Omaha w stanie Nebrasca była daleka, ok. 15 godzin, ale eskorta Matki Bożej zdecydowała, że warto wykorzystać kilka „wolnych” dni w wielkim tygodniu, aby umożliwić Polakom z okolic Toronto spotkanie z Matką Boża Częstochowską.
Podczas poprzedniej wizyty w Kanadzie uzgodnienie terminów się nie udało i wiele osób wyrażało swój żal, że Ikona nie zatrzymała się w jednym z największych skupisk Polaków w Kanadzie.
Parafia w Brampton jest wyjątkowa. Mieści się tutaj Polska Misja Katolicka, ale Msze św. odprawiane są również w języku angielskim. Patronem parafii jest założyciel i pierwszy przełożony generalny zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskup Marsylii św. Eugeniusz de Mazenod. W tej parafii znajduje się również sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, królowej polskich gór, Gaździny Podhala, z piękną kopią oryginalnej drewnianej figury, która przedstawia uśmiechniętą Maryję z dzieciątkiem. Św. Jan Paweł II, jako arcybiskup krakowski bardzo lubił odwiedzać sanktuarium w Ludźmierzu podczas swoich pieszych wędrówek w górach i wypraw na narty.
Od listopada 1999 r. proboszczem parafii w Brampton jest o. Adam Filas OMI. Jego niełatwym zadaniem było uformowanie nowo powstającej parafii skupiającej Polaków, rozproszonych w okolicach Toronto oraz wybudowanie nowego kościoła, jako Świątyni Milenijnej. O. Adam pochodzi z polskiego podhala. Urodził się w Rabce, podobnie jak kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II, a obecnie kardynał metropolita krakowski. Jako misjonarz ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej o. ADAM podjął pracę misyjną w Kanadzie. Początkowo pracował w wyjątkowo trudnych warunkach wśród Eskimosów najpierw w zatoce Hudsona, a następnie na Dalekiej Północy Kanady w Igloolik, innuickaiej wiosce w Nunavut. Następnie był proboszczem w kilku parafiach, w tym w sławnej parafii polonijnej św. Maksymiliana w Mississauga pod Toronto. W 1996 roku bp Terrence Prendergast metropolita Ottawy, podjął decyzję o rozszerzeniu misji katolickiej dla Polaków na parafię w Brampton, gdyż parafia w Mississauga nie była w stanie objąć opieką duszpasterską licznej na tym terenie Polonii. O. Adam Filas, jako proboszcz parafii św. Maksymiliana w Mississauga, rozpoczął prace nad rozbudowaniem prafii w Brampton jako centrum polonijnego. Od 1999 roku przejął funkcję proboszcza i przeniósł się do Brampton.
W krótkim czasie powstało sanktuarium maryjne, a następnie został wybudowany nowy kościół jako Świątynia Milenijna według projektu Staszka Szafarskiego – wraz z zespołem „Archway”.
Uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce 22 maja 2011 roku.
Matka Boża Częstochowska dojechała do Brampton w Wielki Wtorek wieczorem. Witano Ją bardzo uroczyście na granicy rozległego terenu parafialnego, po czym w uroczystej procesji przeniesiono Ją na plac przed kościołem, gdzie znajduje się duży pomnik Jana Pawła II, do którego kanonizacji właśnie się przygotowywano. Parafia w Brampton posiada izbę pamięci św. Jana Pawła II, gdzie umieszczone są liczne pamiątki, m. in. sutanna oraz buty, które papież nosił podczas spotkania z młodzieżą w 2002 roku w Toronto. Obok jest kaplica św. Jana Pawła II, gdzie znajdują się relikwie I stopnia, kropla krwi świętego papieża. Nad relikwiarzem znajduje się stuła używana przez Ojca Świętego. O. Adam otrzymał dla Polonii w Kanadzie wiele pamiątek po świętym papieżu. Uczestniczył w prywatnej Mszy św. i audiencji aż 22 razy.
W głównej uroczystości powitania na przykościelnym placu brali udział kapłani pracujący w parafii, siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii oraz bardzo liczne grupy parafialne. Ikonę nieśli Rycerze Kolumba z asystą. Gdy wszyscy zgromadzili się przed kościołem odtworzono z nagrania homilię św. Jana Pawła II poświęconą obronie życia, którą wygłosił 4 czerwca 1991 roku w Radomiu. Powiedział on wówczas: Zauważmy, że przykazanie: "Nie zabijaj" zawiera w sobie nie tylko zakaz. Ono wzywa nas do określonych postaw i zachowań pozytywnych. Nie zabijaj, ale raczej chroń życie, chroń zdrowie i szanuj godność ludzką każdego człowieka, niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby. Nie zabijaj, ale raczej przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży - zwłaszcza jeśli jest to twoje własne dziecko. Nie zabijaj, ale raczej staraj się pomóc twoim bliźnim, aby z radością przyjęli swoje dziecko, które - po ludzku biorąc - uważają, że pojawiło się nie w porę.
O Adam zawsze był bardzo popierał obronę ludzkiego życia. Chętnie wspomagał ruchy pro-life i wszelką aktywność zapobiegającą zabijaniu poczętych dzieci. Jako proboszcz niejednokrotnie gościł w swojej parafii o. Paula Marxa OSB, założyciela Human Life International oraz Ewę i Lecha Kowalewskich z Polski.
Adoracja trwała nieustannie od Wielkiego Wtorku do Wielkiego Piątku. Cały czas kościół był pełen rozmodlonych ludzi. Ks. West głosił kazania zarówno na angielskich jak i na polskich Mszach św. Ks. West i Chris byli pod wrażeniem radości i wielkiej miłości Polaków do Matki Bożej. Przebywanie w tak żywej i aktywnej parafii stanowiło dla nich wspaniałe doświadczenie Wielkiego Tygodnia.
W Wielki Piątek rano Ikona dołączyła do grupy obrońców życia modlących się w ramach akcji „40 Dni dla Życia”. Przybyło ok. 80 osób, które wyruszyły procesyjnie z kościoła św. Katarzyny ze Sieny w Toronto, aby modlić się przed pobliską placówką aborcyjną.
Ks. Adam na pól serio żartował, że Matka Boża mogłaby pozostać w ich parafii już na zawsze. Wielu by tak chciało, ale Ikona Częstochowska jest pielgrzymem i wędruje przez świat, niebawem wyruszyła więc w dalszą drogę w kierunku Chicago, w stanie Illinois.