Kolejnym miejscem wizyty Czarnej Madonny była parafia św. Alojzego w Pewee Valley w stanie Kentucky. Św. Alojzy Gonzaga, patron studentów, jest jednym z najmłodszych jezuitów (obok Polaka św. Stanisława Kostki). Przy tej parafii funkcjonuje bardzo aktywna Katolicka Wspólnota św. Alojzego, która skupia wiele dzieł ewangelizacyjnych patronowanych przez archidiecezję Louisville.
Pierwszym miejscem postoju był dom Jadwigi Andres i jej męża Waltera Mendoza. Po znakomitym polskim obiedzie, którym zachwycali się ks. West i Chris, wszyscy razem z gośćmi odmawiali Różaniec przed obliczem Naszej Pani. Był on wyjątkowy, kolejne tajemnice były bowiem odmawiane w pięciu językach: po polsku, angielsku, arabsku, hiszpańsku i niemiecku.
Uroczystą Mszę św. w kościele p. w. św. Alojzego celebrował abp Joseph Kurtz ordynariusz archidiecezji Louisville, który obecnie piastuje funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA. Koncelebrował ks. Peter West wiceprezydent Human Life International ds. Misji, kustosz Ikony w USA. Kościół był pełen wiernych. Wśród nich było także ok. 400 uczniów miejscowej szkoły katolickiej św. Alojzego. Podczas kazania abp Kurtz mówił o wielkiej potrzebie obrony życia. Przedstawił także Edwarda Harping jako nowego koordynatora dzieł pro-life w archidiecezji Louisville. Na zakończenie Eucharystii zabrał on głos i mówił nt. Ikony Matki Bożej Częstochowskiej oraz Jej roli w obronie życia. Zaprosił też wszystkich, aby się do Niej przyłączali w modlitwie przed klinikami aborcyjnymi, które Czarna Madonna odwiedza.
Podczas ceremonii powitania uczniowie podarowali Matce Bożej świece i bukiety kwiatów. Po Mszy św. dzieci otrzymały obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i każde z nich podchodziło do Ikony i adorowało Ją osobiście. Później nadszedł czas powrotu do szkoły.
Wieczorem ks. West odprawił kolejną Mszę św. i wygłosił kazanie. Po Eucharystii Rycerze Kolumba wynieśli pielgrzymującą Ikonę z kościoła i wszyscy obecni przeszli w procesji na teren symbolicznego cmentarza dzieci nienarodzonych. W tym miejscu ustawiono 3 tysiące białych krzyży jako wzruszające przypomnienie liczby poczętych dzieci, które codziennie są zabijane w USA z powodu aborcji. Podobna forma upamiętnienia tego dramatu staje się coraz bardziej popularna. Przypomina o człowieczeństwie każdej ofiary aborcji, co legalnie dzieje się w Ameryce.
Przed tym symbolicznym cmentarzem, przy białych krzyżach Matka Boża zatrzymała się na krótką modlitwę i rozważanie. Następnie została procesyjnie przeniesiona do tzw. starego historycznego kościoła św. Alojzego, gdzie adoracja trwała przez całą noc. Cały czas czuwania był starannie zaplanowany, za co była odpowiedzialna Jadwiga Andres i Jola Gates.
Jesteśmy bardzo wdzięczni abpowi Kurtzowi za jego publiczne, wieloletnie zaangażowanie dla obrony życia i rodziny oraz za jego osobiste przywitanie Matki Bożej Częstochowskiej oraz poparcie dla Human Life International oraz pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia.
W ramach Episkopatu USA abp Kurtz stał na czele specjalnego komitetu ds. obrony małżeństwa. – Próby zmiany prawnej definicji małżeństwa czy tworzenia symulacji małżeństwa, często pod przykrywką „równości”, „praw obywatelskich” czy walki z dyskryminacją, nie służą prawdzie. Próby takie podważają samą istotę małżeństwa, pomijając ważną rolę małżeństwa i rodziny w życiu społeczeństwa – mówił, wyrażając sprzeciw wobec legalizowania układów homoseksualnych. Jest gorliwym obrońcą życia ludzkiego. Wraz z co najmniej trzystoma obrońcami życia ze stanu Kentucky i południowej Indiany uczestniczył w modlitwie przed kliniką E.M.W. Women’s Surgical Center w Louisville, gdzie dokonywana jest aborcja. Ksiądz arcybiskup Kurtz klęczał wówczas na chodniku i odmawiał Różaniec w intencji ratowania życia poczętych dzieci oraz zmiany myślenia kobiet, które decydują się na aborcję.