Największe miasto stanu Minnesota – Minneapolis – oraz stolica stanu – Saint Paul – razem obejmują obszar, do którego należą aż 182 miejscowości. W praktyce są już zupełnie zlane w jedną wielką aglomeracją i nazywane Dwumiastem. Różnią się jednak, gdyż osadnictwo w każdym z nich miało różne korzenie.
Minneapolis zbudowali imigranci norwescy, najczęściej wyznania luterańskiego, natomiast St. Paul tworzyli imigranci z Francji, Irlandii, Niemiec i Polski, najczęściej katolicy. Według spisu ludności z 2010 roku aglomerację tę zamieszkuje ponad 3,75 mln mieszkańców.
W piątek 7 czerwca Matka Boża przyjechała do kościoła Świętego Krzyża w Minneapolis. Przywitał Ją ks. Glen Jenson tamtejszy proboszcz oraz wikary ks. Stanisław Michalek, obaj bardzo przejęci i zaangażowani w zorganizowanie tej wizyty. Parafia Świętego Krzyża posiada silne korzenie polskie, a także współpracuje z sąsiednimi katolickimi parafiami, m. in. św. Antoniego z Padwy, św. Klemensa i św. Jadwigi. Wizyta rozpoczęła się adoracją Ikony. Odprawiono Godzinę Świętą oraz celebrowano Eucharystię.
W sobotni wieczór Czarna Madonna przejechała do kościoła św. Kazimierza w St. Paul. Po powitaniu odprawiono wieczorną, już niedzielną Mszę św. Kościół ten został zbudowany przez Polaków i tradycja polska jest tutaj nadal silna, chociaż obecnie ludność się przemieściła i parafia jest rasowo bardzo zróżnicowana. Od początku istnienia parafii pracują tutaj Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Adorować Ikonę Częstochowską przyszli wszyscy, chociaż nie brakowało również Polonii.
Matkę Bożą uroczyście witał ks. Grzegorz Cholewa OMI proboszcz parafii św. Kazimierza. Do kościoła Ikonę wniosło procesyjnie czterech parafian. Rozpoczęła się Msza św. Homilię wygłosił ks. West. Była to wigilia Zielonych Świąt. Ks. West przypomniał, jak w 1979 roku św. Jan Paweł II w święto Zesłania Ducha Świętego odwiedził Polskę i podczas Mszy św. na Placu Zwycięstwa w Warszawie uroczyście wezwał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze Ziemi, Tej Ziemi! Mówił także o tym, jak wielkie trudności i szykany czyniły ówczesne komunistyczne władze Polski, aby uniemożliwić tę papieską pielgrzymkę. Polacy zebrali się wówczas na Jasnej Górze na Kongresie Różańcowym i modlili się przez siedem dni, co później nazwano „Oblężeniem Jerycha”. Niedługo później władze komunistyczne zrezygnowały z wielu restrykcyjnych zarządzeń i papieska pielgrzymka mogła dojść do skutku. Modlitwa św. Jana Pawła II wywołała łańcuch wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Wschodniej Europy, runięcia Muru Berlińskiego oraz demontażu ateistycznego Związku Sowieckiego. Jeżeli Matka Boża uzyskała tak wielkie zwycięstwo nad komunizmem, pomoże również i nam w przezwyciężeniu ataku cywilizacji śmierci.
Następnie Czarna Madonna przeszła w specjalnej procesji, którą od 2005 roku organizuje sześć kościołów w Minneapolis pod nazwą: „Coroczna północno wchodnia procesja eucharystyczna Przenajświętszej Trójcy”. W tym roku razem z Najświętszym Sakramentem i Ikoną Matki Bożej Częstochowskiej ulicami miasta przeszło ok. pół tysiąca osób. Zatrzymywano się na modlitwę w każdym z sześciu kościołów: Świętego Krzyża, św. Cyryla i Metodego, św. Antoniego z Padwy, Świętego Bonifacego, św. Marona oraz Wszystkich Świętych. Dla wyrażenia wspólnoty modlitwy dzwony biły także w pobliskim greckokatolickim kościele św. Konstantyna, gdy procesja przechodziła w pobliżu.
Procesje eucharystyczne są bardzo ważnym świadectwem wiary w Jezusa i Jego prawdziwą obecność w Świętej Eucharystii. Wiele osób idąc ulicami tego amerykańskiego, zlaicyzowanego miasta, dawało świadectwo swojej wiary i wspólnoty Kościoła. Czarna Madonna szła bezpośrednio przed Najświętszym Sakramentem. Podczas drogi ludzie odmawiali Różaniec. Obecność Matki Bożej w Ikonie w procesji eucharystycznej przypominała, że Jezus przyjął ciało dzięki „fiat” Maryi i stał się w pełni człowiekiem. To samo Ciało, które przyjmujemy w Komunii św. i czcimy w procesji eucharystycznej.
Przed wizytą w dwumieście Ikona Częstochowska zatrzymała się w kościele p. w. Matki Bożej z Lourdes w Little Falls, gdzie jak zawsze ks. West odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie. Po ceremonii pożegnania nastąpił wyjazd do Minneapolis.
W poniedziałek 9 czerwca Czarna Madonna odwiedziła Dom Pogodnej Starości p. w. Św. Rodziny, który prowadzą siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Te odwiedziny były wielkim błogosławieństwem dla starszych rezydentów, którzy mają problemy z samodzielnym przemieszczaniem się. Wizyta Matki Bożej Częstochowskiej sprawiła im wielką radość.