Pierwszym miejscem wizyty w Kansas City było centrum pro-life „Wyandotte Pregnacy Clinic”, które prowadzi poradnictwo dla kobiet zagrożonych aborcją oraz wykonuje darmowe testy ciążowe. Wielu pracowników i wolontariuszy tego centrum wysłuchało wykładu ks. Westa, który po jego zakończeniu poświęcił tę placówkę.
Poprzedniego dnia doradczyni, pracująca od niedawna w tym ośrodku, była kompletnie załamana po konsultacji z jedną z par, która zdecydowanie dążyła do aborcji. Tego dnia, gdy przyjechała Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej przyszli oni ponownie i okazało się, że zupełnie zmienili swoje nastawienie. Poprosili o zrobienie USG i obraz z tego badania otrzymali na filmie, ukazującym ich żywe, ruszające się dziecko. Wszyscy bardzo się cieszyli, że udało się je uratować. Tę decyzję przypisywali wizycie Czarnej Madonny.
Ikona odwiedza nie tylko ośrodki ratujące poczęte życie, ale także staje z modlitwą przed placówkami, które udają ośrodki zdrowia dla kobiet, a w praktyce są placówkami aborcyjnymi. Poczęte dzieci są tam zabijane, a kobiety krzywdzone zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, a mężczyźni uwalniani od odpowiedzialności.
Grupa osób odmawiała Różaniec pod taką właśnie placówką, deklarującą „specyficzną” pomoc dla kobiet. W tym samym czasie centrum pro-life z Wyandotte ustawiło tam przewoźne ambulatorium dla kobiet w ciąży, które oferowało prawdziwą pomoc. Otoczona dużą grupą modlących się obrońców życia Ikona Częstochowska stanęła pod jeszcze jedną placówką aborcyjną w Overland Park. Pojawiły się tam nawet aż dwa radiowozy policji, ale obrońcy życia prowadzili swoją akcję modlitewną zgodnie z tym, co gwarantuje pierwsza poprawka do Konstytucji USA.
Po zakończeniu tej akcji, Ikonę w uroczystej procesji wniesiono do koscioła p. w. Ducha Świętego w Overland Park. Mszę św. dla tej rozmodlonej grupy odprawił ks. West.
Polak Roman Hamerski, należący do grupy obrońców życia, przypomniał historię z czasów swojej młodości, gdy chodził do liceum w komunistycznej Polsce. W czasie, gdy do ich miasta miała przyjechać peregrynująca Ikona Częstochowska, władze zarządziły, aby wszystkich 800 uczniów przymusowo wysłać do kina, aby uniemożliwić im udział w tej uroczystości religijnej. Jednak, gdy przejeżdżała Ikona, uczniowie rzucili się do zamkniętych drzwi i okien, więc udało się im jednak zobaczyć przejeżdżającą Ikonę, co zapamiętali na całe życie. Ta historia jest świadectwem, jak bardzo ważne dla wolności religijnej jest publiczne okazywanie swojej wiary, np. podczas procesji czy peregrynacji.
Wieczorem Czarna Madonna przybyła do Pastoralnego Centrum Duszpasterskiego Diecezji Kansas City. Po porannej Mszy św. następnego dnia duża grupa świeckich pracowników centrum i okolicznych parafii uczestniczyła w wykładzie ks. Westa nt. peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia.
Koordynatorami tej wizyty byli Ron Kelsey dyrektor biura Respekt Life Archidiecezji Kansas City oraz jego żona Donna dyrektor centrum Wyandotte.