Ikona Częstochowska przyjechała do prawosławnego Soboru Katedralnego Świętej Trójcy w San Francisco w dniu 29 lipca. Była to wigilia święta Zaśnięcia Bogurodzicy, zgodnie z kalendarzem juliańskim.
Przenajświętszą Bogurodzicę, zawsze dziewicę Maryję w Ikonie Częstochowskiej bardzo uroczyście witał abp Benjamin (Vincent Petersom) biskup San Francisco i Zachodu Kościoła Prawosławnego w Ameryce, którego siedzibą jest właśnie historyczna cerkiew Świętej Trójcy w San Francisco.
Pierwsza drewniana cerkiew powstała na potrzeby wspólnoty prawosławnej już w 1857 roku. Początkowo nabożeństwa sprawowali jedynie kapelani rosyjskich statków, wpływających do San Francisco. Już w 1872 roku świątynia zyskała status soboru. Biskup Aleutów i Alaski przeniósł bowiem siedzibę hierarchy Aleutów i Alaski z Nowoarchangielska do San Francisco. W 1888 roku sobór otrzymał w darze od cara Aleksandra III zestaw pięciu dzwonów, a car Mikołaj II główny świecznik.
W soborze w 1896 roku święcenia kapłańskie przyjął późniejszy nowomęczennik rosyjski ks. Aleksander Chotowicki. Są tutaj również pamiątki po św. Tichonie, biskupie Aleutów i Alaski, późniejszym patriarsze Moskwy i całej Rusi, pierwszym po dwóch stuleciach zarządzania Kościołem przez Świątobliwy Synod Rządzący.
We wnętrzu soboru katedralnego Świętej Trójcy zachował się szereg ikon z XIX wieku, jednak główny ikonostas został wykonany w latach 1993 – 1994 przez rosyjskiego ikonopisarza Dymitra Szkolnika.
Na liturgiczną adorację Ikony Częstochowskiej przybyło bardzo dużo ludzi. Obecnie do parafii należy dużo osób, które jako osoby dorosłe przeszły na prawosławie. Językiem liturgicznym jest angielski, a podczas wyjątkowych uroczystości także staro-cerkiewno-słowiański.
Po zakończeniu liturgii parafianie uczcili przybycie Ikony Matki Bożej braterskim spotkaniem. Abp Benjamin, dziękując za peregrynację „Od Oceanu do Oceanu” dla podkreślenia dobrej współpracy podarował mu tradycyjne szklane jajo oraz album ukazujący sceny z Akatystu do Bogurodzicy.
Uroczystości przewodniczył abp Benjamin diecezji San Francisco Kościoła Prawosławnego, który uroczyście powitał Ikonę w swojej katedrze. Licznie przybyli wierni uczestniczyli w modlitwie Akatystu ku czci Bożej Rodzicielki oraz osobiście przykładając się do Ikony.
Abp Benjamin sprezentował ks. Westowi szklane jajo oraz album ze scenami z Akatystu ku czci Maryi. Był to jeszcze jeden wzruszający moment podczas wędrówki Matki Bożej przez Amerykę. Po nabożeństwie i adoracji parafianie uczcili przybycie wspaniałego gościa agapą.