headEuroazjaAm PLv2

Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce popularnie nazywana  Matki Bożej Gromnicznej, w Meksyku jest świętowana przez cały tydzień pod nazwą Candlemas Feast i jest także  początkiem meksykańskiej wiosny.

Z tej okazji w niedzielę 1 lutego 2015 peregrynującą Ikonę Częstochowską gościła parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Mieście Neucaplan, należącym do metropolii Meksyku, w archidiecezji Tlalnepantla.

Obecnie miejscem stałego pobytu Ikony jest kościół p. w. św. Jana Pawła II i św Tomasza Mora, który znajduje się na południu Dystryktu Federalnego Miasta Meksyk. Szacuje się, że cały obszar metropolitalny Miasta Meksyk liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest drugą aglomeracją miejską świata.

Wyprowadzenie i wyjazd Ikony z kościoła p. w. św. Jana Pawła II nastąpił po Mszy św. dla dzieci o godz. 11:05. Transport dla Ikony zapewnił meksykański Klub Serra Mexico. Elegancki SUV, którym podróżowała, prowadził  Fernando Dosal i Malena Salas, którzy przewodniczą temu ruchowi w Meksyku. Odległość pomiędzy kościołami wynosiła ok. 15 km. Przejazd trwał ok. 40 min.

preview 3Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Meksyku ma bardzo ciekawą historię. Został on poświęcony 31 stycznia 1960 roku, obchodził więc swój 55 jubileusz. Od 1967 roku opiekują się nim augustianie rekolekci (OAR). Parafia ta należy do archidiecezji Tlalnepantla de Baz, na czele której stoi abp Carlos Aguiar Retes, który od 2011 r. jest przewodniczącym CELAM (Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej).

Kościół ten powstał dzięki staraniom Polonii Meksykańskiej, a zwłaszcza śp. Jerzego Skoryny, który jako żołnierz Armii Krajowej oraz uczestnik Powstania Warszawskiego został zmuszony do opuszczenia ojczyzny i zamieszkał na stałe w Meksyku. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu w dniu 3 maja 1959 roku w sanktuarium Guadalupe Polska została powierzona macierzyńskiej opiece Maryi, co zostało dokonane uroczystym aktem przez ówczesnego prymasa Meksyku, kard. Miguela Dario Miranda y Gomeza, kolejnego następcy bpa Juana Zumárragi, świadka objawienia Matki Bożej w Guadalupe w 1531 r. Polska stała się pierwszym krajem europejskim poświęconym Patronce Obu Ameryk.

W uroczystości uczestniczyli synowie śp. Jerzego Skoryny: Stanisław i Franciszek oraz ich matka Delia Martinez de Skoryna. Przybyło także kilka rodzin polsko meksykańskich:, m. in.: Hernandez-Lenko, Luis Adam Decelis Maciak oraz kilku przedstawicieli Ambasady Polski w Meksyku. Polacy przygotowali dla Matki Bożej przepiękny kosz biało czerwonych róż oraz umieścili polską flagę z przodu ołtarza.

preview 4Powitanie Matki Bożej było bardzo uroczyste. Dzień był pogodny, a niebo lazurowe bez jednej chmurki. Kilkoro dzieci miało ze sobą podłużne baloniki i witały Matkę Bożą machając nimi z samochodów, tworząc niby fale.

Do kościoła feretron z Ikoną wnieśli przedstawiciele ruchu VidaFlorida. W tym czasie przepięknie śpiewał miejscowy chór. José Luis Garcia Chagoyan współ przewodniczący Meksykańskiego Komitetu Pielgrzymki odczytał kilka słów prezentujących Czarną Madonnę zebranym wiernym.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. José Luis Goñi Zapiráin OAR. Podczas homilii omówił historię Ikony Częstochowskiej. Zachęcił też zebranych do modlitwy w intencji tych wszystkich, którzy na przestrzeni wieków walczyli pod sztandarami Matki Bożej Częstochowskiej. Cała wspólnota trwała więc na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i Ikoną za tych, którzy z wielką odwagą oddawali życie za wiarę i ojczyznę okryci opiekuńczym płaszczem Maryi.

W uroczystości uczestniczył miejscowy ruch Jezusa Miłosiernego, który opiekuje się wizerunkiem Miłosierdzia Bożego, namalowanym przez Meksykankę Susannę Segura, która starała się w pełni zastosować się do wskazówek przekazanych przez Pana Jezusa św. siostrze Faustynie,  polskiej zakonnicy i mistyczce, którą kanonizował św. Jan Paweł II. Susana Segura  z tego ruchu rozprowadzała pobłogosławione przez o. Daniela obrazki z wizerunkiem Ikony Częstochowskiej, Chrystusa Miłosiernego oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Na zakończenie Mszy św. odnowiono Akt Powierzenia Matce Bożej ochrony cywilizacji życia i miłości. Atmosfera spotkania z Matką Bożą była bardzo rodzinna. Oprócz Polaków przyszło wielu Meksykanów.

Starsza kobieta Rebeca przyjechała z San Luis Potosí, jednego z miast w metropolii Meksyku. Była bardzo szczęśliwa ze spotkania z Matka Bożą Częstochowską. Przed oblicze Maryi przyprowadziła całą swoją rodzinę: 7 dzieci, wielu wnuków  oraz prawnuków.

Meksykańsko-belgijskie  małżeństwo Philippe i Olympia De la Croix także przyprowadzili swoje dzieci. Jedna z młodych mam przyjechała ze swoją małą córeczką - Marian. Obawiała się, że mała będzie się nudzić i jak zawsze nie będzie potrafiła dłużej być cicho podczas Mszy św.  . Tymczasem mała cały czas siedziała wpatrzona w Ikonę, jakby wszystko rozumiała. Z okazji święta „Candlemas Feast” w Meksyku przygotowuje się tradycyjną potrawę zwaną „tamales”. Jest ona przygotowywana z mąki kukurydzianej, tłuszczu wieprzowego, mięsa oraz innych dodatków i jest zawinięta w liście kukurydzy. Przygotowuje się także trochę słodyczy. Siostry augustianki rekolektki również przygotowali „tamales” i sprzedawali je, dzięki tej akcji uzyskując wsparcie dla swojej działalności. Na ich stoisku znalazło się także trochę miejscowego rękodzieła.

Wyprawa zakończyła się ok. godz. 14:00 powrotem do kościoła św. Jana Pawła II i św Tomasza Mora, gdzie właśnie trwała Msza św., a na ołtarzu były wystawione relikwie I stopnia świętego papieża.