headEuroazjaAm PLv2

W sobotę 7 lutego archidiecezja meksyku obchodziła Młodzieżowy Dzień Wiary, w tym roku pod hasłem „Liderzy życia i kultury”. Odbywa się on corocznie już od 30 lat. W tym roku młodzi mieli specjalnego gościa

– Matkę Bożą Częstochowską w peregrynującej przez świat Ikonie. Miało to wielkie znaczenie, zwłaszcza teraz gdy młodzi Meksykanie zmagają się z poczuciem beznadziejności i lęku przed szerzącą się przemocą. Obecność Matki Bożej jest dla nich jasnym światłem nadziei na lepsze jutro.

Już w piątkowy wieczór opiekujące się Ikoną rodziny z organizacji VidaFlorida przewiozły Matkę Bożą do siedziby najstarszego w Ameryce seminarium duchownego w Huipulco, Tlalpan w dystrykcie federalnym Miasta Meksyk. Od kościoła św. Jana Pawła II i św. Tomasza Mora, który stanowi bazę w czasie pobytu Ikony w Meksyku przejechano zaledwie  12 km.

Zgodnie zamierzeniem organizatorów Czarna Madonna przyjechała wcześniej i ustawiona w kościele oczekiwała na przybycie tłumów młodzieży.P7 Przywitał Ją główny organizator Młodzieżowego Dnia Wiary ks. Juan José Cedent, otoczony swoimi młodymi pomocnikami.

Młodzieżowy Dzień Wiary zawsze przypada we wspomnienie pierwszego meksykańskiego świętego Filipa od Jezusa de Las Casas OFM (hiszp.. Felipe las Casas Martinez), patrona młodzieży oraz tej centralnej archidiecezji. Po burzliwej młodości jako mnich franciszkański zawędrował aż na Filipiny. Podczas drogi powrotnej jego statek został przejęty przez Japończyków, którzy 5 lutego 1597 roku w Nagasaki ukrzyżowali całą grupę misjonarzy i ich towarzyszy, a następnie przebili ich włóczniami. Św. Filip miał podobno przepowiedzieć, że pewnego dnia miasto Nagasaki zostanie zniszczone spadającą z nieba kulą ognia. Prawie 350 lat później 9 sierpnia 1945 roku Nagasaki, miasto o największej liczbie katolików w Japonii, zostało całkowicie zniszczone wybuchem bomby atomowej. Została wówczas zniszczona największa katolicka świątynia ówczesnej Azji, katedra Urakami. Ocalał tylko klasztor franciszkański, założony przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.

Chociaż ostatnio ciągle padało, co jest typowe dla tej pory roku w Meksyku, tego dnia niebo było błękitne i pięknie świeciło słońce.

P3Od wczesnego ranka przybywały kolejne grupy młodzieży z różnych meksykańskich diecezji, przygotowując się do celebracji swojego święta w radosnej, pełnej życia atmosferze.

W programie było wiele warsztatów na tematy, które pociągają młodych. Wybrano je wspólnie podczas spotkań przygotowawczych, w których brała udział młodzież oraz rodzice i duszpasterze. Tematyka tych spotkań dotyczyła wiary, kultury, zachowania nadziei, solidarności między ludźmi oraz chrześcijańskiej radości. Wśród uczestników przyjechało także wiele osób chorych i niepełnosprawnych.

P1Przed południem o godz. 10:30 została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Crispin Ojeda Márquez biskup pomocniczy archidiecezji Meksyku z wikariatu VI. Koncelebrował Jorge Estrada Solórzano biskup pomocniczy wikariatu V oraz ponad 20 kapłanów, wielu z nich bardzo młodych opiekunów młodzieżowych grup duszpasterskich. W uroczystości brali także udział przedstawiciele organizacji VidaFlorida oraz rodziny i wierni z parafii św. Jana Pawła II. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, umieszczona przy ołtarzu, była doskonale widoczna z każdego miejsca. Homilia była poświęcona problematyce odwagi i męstwa, koniecznych dla młodego człowieka, który chce powiedzieć Bogu – tak.

P4

  Bp Ojeda, przemawiając w imieniu gospodarza diecezji – kard. Norberto Rivera Carrera – zachęcał młodych, aby zbliżali się do Boga, jak to zrobił św. Filip od Jezusa, czyli w sposób całkowicie jednoznaczny. Młodzi odpowiadali oklaskami i śpiewem. W czasie Mszy św. młodzieżowy chór śpiewał pieśni, które przygotowano na ostatnią wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Meksyku. Przez cały dzień była możliwość przystępowania do sakramentu pojednania.

P5

Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele rodzin reprezentujący Meksykański Komitet Peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” opowiedziały o wędrówce Matki Bożej przez świat w obronie życia. Zachęcili też młodych, aby w czasie dnia przychodzili adorować Matkę Bożą i prosili Ją w intencji powołań oraz za ich dobrą przyszłość i spełnienie swoich młodzieńczych marzeń. Ikona pozostała koło ołtarza przez cały dzień głównie otaczana przez osoby niepełnosprawne zarówno ruchowo, jak i intelektualnie. Adorowało Ją także 25 seminarzystów, którzy tego dnia pełnili role animatorów. Rozdali oni ok. 500 obrazków z wizerunkiem Ikony, Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Aktem Powierzenia.

Podczas dnia trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu, przy którym znajdowały się relikwie św. Filipa od Jezusa. Wśród współorganizatorów Młodzieżowego Dnia Wiary był Meksykański Narodowy Komitet Pro-life, Fundacja Pomocy Kościołowi w Potrzebie, Misjonarze Ducha św. – Apostolatu św. Krzyża, studenci i nauczyciele niższego seminarium w Meksyku, zgromadzenia opiekujące się młodzieżą oraz zakony aktywne na terenie archidiecezji.

P6Wizyta Ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbywała się w Niższym Seminarium Teologicznego Seminarium Meksyku, które należy do VI wikariatu archidiecezji Meksyku.  W kompleksie tym mieszczą się: pokoje gościnne, jadalnie, kaplice, boiska sportowe, klasy i audytoria. W granicach metropolii Miasta Meksyk obiekt ten jest najbardziej reprezentacyjnym przykładem meksykańskiej architektury religijnej. Uczą się tutaj przyszli kapłani. Studiowały tutaj całe pokolenia księży diecezjalnych, aby przygotować się do służby w jednej z największych archidiecezji na świecie, która administracyjnie jest podzielona na osiem wikariatów.  

Znajdująca się w tym kompleksie kaplica, została zaprojektowana przez architekta Honorato Carrasco, znanego profesora z UNAM (Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku). Wygrał on konkurs na projekt tej kaplicy w 1965 roku, będąc jeszcze studentem. Przed projektantami postawiono wówczas bardzo trudne zadanie, aby układ architektoniczny był odpowiedni zarówno dla publicznego kultu sprawowanego w każdą niedzielę, jak i prywatnej atmosfery, koniecznej dla uczących się tutaj studentów i modlących się w dni powszednie. Kaplica mieści ok. 400 osób. Jest wyposażona w zamknięte konfesjonały i  zakrystię. Obok znajduje się sala kinowa mogąca pomieścić 120 uczniów. Projektantem całego obiektu jest znany architekt Benlliure, który jest również współautorem projektu nowej bazyliki Matki Bożej w Guadalupe.

Pod koniec dnia grupa młodzieży odwiozła Ikonę Matki Bożej do jej bazowej parafii św. Jana Pawła II, gdzie właśnie rozpoczynała się wieczorna Msza św.

Raport sporządziła Beatriz Gonzalez z Meksykańskiego Komitetu Peregrynacji.