Pochodzący z Polski o. Bartłomiej Pałys SAC, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Tenango del Aire (ok. 30 km od stolicy w diecezji Valle de Chalco) już wielokrotnie włączał się w peregrynację Ikony Częstochowskiej na terenie Meksyku.
Usilnie też zabiegał, aby Ikona przyjechała do Tenango właśnie w Dniu Bożego Miłosierdzia, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kiedy odbywają się tam wielkie uroczystości.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Tenango del Aire od 17 lat prowadzą księża pallotyni. Powstało ono w łączności z polskim centrum pallotyńskim w Częstochowie w tzw. Dolinie Miłosierdzia Bożego, wybudowanym na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Ośrodki te łączy również wielka figura Chrystusa Miłosiernego, wykonana w Meksyku, identyczna dla obu sanktuariów. Kościół i klasztor w Tenango są bardzo stare, jeszcze z XVI wieku. Pracujący tutaj polscy księża pallotyni odremontowali i kościół, i walący się klasztor. Kościół ten został zbudowany w XVI wieku z inicjatywy Juana de Zumárraga, pierwszego arcybiskupa Meksyku, który był świadkiem objawienia Matki Bożej z Guadalupe. Nadal dużo jest tutaj do zrobienia.
Zaledwie dwa lata temu w okresie świąt Bożego Narodzenia ogłoszono alarm ewakuacyjny z powodu zagrożenia wybuchem pobliskiego wulkanu Popocatepetl, który po wielu latach milczenia się budzi. Do Tenango del Aire, które znajduje się ok. 30 km od krateru wulkanu w drugiej strefie zagrożenia, przybyło wtedy tysiące biednych Indian mieszkających w pierwszej strefie. Księża pallotyni pomagali im jak tylko mogli.
Ikona przyjechała do Tenango Del Aire już w piątek 10 kwietnia po południu i uczestniczyła w Eucharystii zamykającej Nowennę do Miłosierdzia Bożego zgodnie ze wskazówkami św. siostry Faustyny.
W Święto Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia br. do sanktuarium w Tenango przybyło ok. 20 tys. ludzi. Tłumy te nie mieszczą się w kościele, więc księża pallotyni specjalnie na tę uroczystość od kilku lat budują wielki namiot, w którym ustawiają 8 tys. krzeseł. W tym roku ludzie przybyli z wielu miejscowości, także bardzo odległych.
Po ustawieniu Ikony po prawej stronie ołtarza przedstawiciele Vida Florida – rodzina José Luis, Beatrice i ich dzieci przedstawili zebranym tłumom Ikonę Częstochowską, omówili jej historię oraz wędrówkę przez świat w intencji obrony życia. Następnie odśpiewano Mñanitas, coś w rodzaju meksykańskiego sto lat.
Meksykanie bardzo lubią wizerunki i czczą je także w swoich domach. Na tę uroczystość każda grupa przychodziła z własnym obrazem Chrystusa Miłosiernego i ustawiała go u stóp Ikony. Matka Boża jeszcze raz wskazywała drogę do Miłosierdzia Bożego.
Meksykanie już sobie przygotowali własne duże kopie Ikony Częstochowskiej, które także przynieśli ze sobą na tę uroczystość. Po poświęceniu zabrali je do własnych parafii i domów. To zupełnie nowa inicjatywa. W ten sposób Ikona Częstochowska zagości w wielu meksykańskich rodzinach.
Uroczystą Mszę św. celebrował abp Christophe Pierre nuncjusz apostolski w Meksyku, pochodzący z Francji, który także wygłosił kazanie. Koncelebrowali: bp Luis Artemio Calzada z diecezji Tepic oraz bp René Rodríguez Gómez Víctor sufragan diecezji Valle de Chalco oraz wielu księży, co w Meksyku rzadko się zdarza, gdyż nie ma zbyt wielu kapłanów. Atmosfera tego spotkania była niepowtarzalna. W biurze parafialnym ustawiono skrzynkę, do której pielgrzymi wrzucali swoje świadectwa i prośby do Matki Bożej.
Po Mszy św. nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu. O godz. 15:00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie w czasie Godziny Miłosierdzia swoje świadectwa składali Misjonarze Pana Miłosierdzia.
Ikona brała udział także Mszy św. w poniedziałek rano, odprawianej w kościele św. Jana Chrzciciela.