Piękne miasto Bogota, stolica Kolumbii, czeka teraz na spotkanie z papieżem Franciszkiem, które ma się odbyć dosłowne za kilka dni. Wszystkie oczekiwania mają się urzeczywistnić podczas tej wizyty, która na pewno odnowi wiarę narodu kolumbijskiego oraz przyniesie wiele nowych powołań.
Jednakże organizatorzy peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” postanowili już rozpocząć przygotowania do wizyty Ikony w tym kraju, która prawdopodobnie będzie miała miejsce po Spotkaniu z Młodzieżą w Panamie w 2019 roku. Lech Kowalewski międzynarodowy koordynator pielgrzymki Ikony Częstochowskiej spotkał się z wieloma liderami i grupami pro-life, aby omówić ich zaangażowanie w tę pielgrzymkę.
W sobotę 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej spotkał się z kluczowymi liderami duszpasterskiej grupy ds. życia z Diecezji Fontibon, która właśnie zebrała się na szkoleniu dotyczącym zagrożeń ideologią gender. Dzięki temu spotkaniu mieli oni okazję poznać bliżej Ikonę Częstochowską i Jej historię oraz intencję peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia i miłości. Dowiedzieli się także, że w USA obrońcy życia uznali Ją za patronkę uzdrowienia z syndromu poaborcyjnego, gdyż poranione przerwaniem ciąży kobiety, łatwiej zwracają się do cierpiącej Matki o poranionym obliczu.
W poniedziałek 28 sierpnia odbyła się rozmowa z dwoma liderami grupy organizującej „40 Dni dla Życia”: Pedro Niño i Javierem Ramírezem. Akcja ta rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku, a obecnie trwa także w Ameryce Łacińskiej: Meksyku, Kolumbii i Argentynie. Ideą jest nieustanna modlitwa przed znanymi placówkami aborcyjnymi, aby zaprzestały swojej działalności.
Dzięki nowoczesnej technice odbyła się także wideokonferencja biskupa Julio Hernando Garcíi Peláeza ordynariusza Diecezji Garagoa, z koordynatorem Lechem Kowalewskim. Była to bardzo otwarta i konstruktywna rozmowa na temat przekazania Ikony do Kolumbii i prowadzenia pielgrzymki w tym kraju. Zdecydowano się na ten rodzaj kontaktu, gdyż podróż samochodem z Bogoty do siedziby biskupa trwa ponad 8 godzin.
Tego samego dnia koordynator peregrynacji spotkał się z o. Néstorem Torresem, dyrektorem Stowarzyszenia Misyjnego Młodzieży, bardzo otwartym i aktywnym kapłanem, który doskonale rozumie problemy i wie, że młodzi powinni otrzymać właściwą wiedzę na tematy związane z rodziną i ochroną życia, co jest bardzo ważne dla nich, dla Kolumbii i Kościoła katolickiego. Ojciec Néstor był bardzo otwarty na wyjaśnienia dotyczące pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu”.
Panowała bardzo ciepła atmosfera pomimo stosunkowo niskiej temperatury jak na strefę równikową, gdyż Bogota leży w Kordylierze Wschodniej w północnych Andach na wysokości 2640 m n.p.m. Ciepło i życzliwość ludzi sprawiły, że ta przygotowawcza wizyta była czymś niezapomnianym i dała podstawy do optymistycznego planowania peregrynacji Ikony Częstochowskiej przez Kolumbię.