Ostatnim przystankiem przygotowawczej podróży po Kolumbii była diecezja Arauca. Obszar ten jest specjalnie poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej. Biskup Jaime Muñoz Pedroza, obecny ordynariusz diecezji Arauca parę lat temu zauważył wielką potrzebę zwrócenia się do Matki Bożej,
aby pomogła uzdrowić głębokie zranienia, jakie pozostały w ludziach po ponad 50 latach wojny domowej. W jej trakcie doszło do dwóch tysięcy ataków i masakr, w których zginęło ok. 250 tys. ludzi. 10 tysięcy z nich to ofiary min przeciwpiechotnych. Dokonano 27 tysięcy porwań i zmuszono 6400 dzieci do noszenia broni. Pięć tysięcy ludzi uznano za zaginionych. Biskup uznał, że nie ma lepszego sposobu niż pomoc Dziewicy Maryi z pełnym bólu, pociętym, poranionym obliczem.
Arauca jest regionem należącym do Kolumbii, który graniczy z Wenezuelą. Rzeka Arauca czyni tę ziemię wyjątkowo żyzną dla uprawy ryżu i kakao oraz sprzyja hodowli bydła. Jest także zasobna w ropę naftową, znajduje się tutaj wiele szybów. To ziemia obdarzona Bożym błogosławieństwem. Niestety działania radykalnych grup partyzanckich, jak FARC i ELN, spowodowały, że liczba miejscowej ludność, która tak często doświadczała wielkiej przemocy obecnie nie przekracza 250 000.
Podczas kilku dni, gdy koordynator Lech Kowalewski odwiedzał stolicę regionu Arauca, wielokrotnie była możliwość rozmowy z biskupem Muñozem, który bardzo silnie wspiera pielgrzymkę „Od Oceanu do Oceanu”. Ta wizyta była naprawdę opatrznościowa, gdyż bp Muñoz wiedział już o peregrynacji Ikony Częstochowskiej od około sześciu miesięcy i wyraził życzenie, aby Najświętsza Panna odwiedziła Kolumbię i jego diecezję. "Jest możliwe, że podobnie jak blizny na Jej twarzy, nasze rany nie będą uzdrowione fizycznie, ale najważniejsze jest uzdrowienie duchowe i pomoc Matce Bożej, wie w jaki sposób poprowadzić nas do swego Syna"- powiedział bp Muñoz.
Były też spotkania z osobami, które wspomagają budowę sanktuarium na cześć Matki Bożej. Koordynator spotkał się również z lokalnymi mediami, aby upowszechnić informację o peregrynacji Ikony Częstochowskiej, która ma odwiedzić również Arauca. Spotkał się także z grupą kapłanów, wyznaczonych przez biskupa, aby wspomagać i koordynować pielgrzymkę w Kolumbii.
Bardzo ciekawy jest fakt, że drukowana kopia Ikony Częstochowskiej właśnie teraz odwiedza kolejne parafie i wspólnoty na terenie diecezji Arauca. Diecezja opracowała wzory modlitw, nowenn i pieśni, aby uczynić Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej bardziej znaną.
To jest bardzo zachęcające, ponieważ w ten sposób wierni przygotowują się również do przyjazdu peregrynującej Ikony „Od Oceanu do Oceanu”.