Adoracji Matki Bożej w Bazylice Piekarskiej towarzyszył panel dyskusyjny w Katowicach poświęcony odbudowie zniszczonego rodzicielstwa i przywracaniu nadziei tym, którzy są lub byli dotknięci tzw. zespołem poaborcyjnym.
Dyskutujący o problemie utraty dziecka psychoterapeuci zwrócili uwagę na to, aby ludzi dotkniętych tym bolesnym doświadczeniem nie stygmatyzować, ale pozwolić im opowiedzieć swoją historię złego wyboru lub fatalnej życiowej decyzji, co pozwoli im podjąć próbę odbudowy zniszczonego rodzicielstwa.
Dziennikarze uczestniczący w dyskusji zauważyli trudności związane z odbiorem medialnego przekazu dotyczącego istotnych dla ludzi wartości – również wartości życia – w sytuacji, gdy ludzie sami sobie definiują system wartości. Konkluzją dyskusji był apel o poszukiwanie nowych form przekazu informacji o dziecku poczętym, odbudowie rodzicielskiej odpowiedzialności oraz upowszechnienie informacji o miejscach, gdzie w trudnych sytuacjach kryzysowych można uzyskać realną i skuteczną pomoc.
W panelu udział wzięli:
mgr Andrzej Winkler, psycholog, psychoterapeuta
dr Krzysztof Łęcki, socjolog Uniwersytet Śląski, felietonista Radia eM, prowadzący dyskusję
mgr Jarosław Dudała, dziennikarz Gościa Niedzielnego
mgr Łukasz Tura, dziennikarz z Katolickiego Radia eM
W czasie dyskusji pojawiły się dwa podtytuły: czyli autentyczna historia skrzywdzenia, wykorzystania, braku wsparcia i osamotnienie w kryzysowej sytuacji. Ubranie takiej prawdziwej historii w ramy felietonu radiowego lub artykułu w prasie drukowanej znajduje odbiorców w słuchaczach i czytelnikach, którzy w takim opowiadaniu odnajdują swoje problemy i akceptują bardzo często usłyszane lub przeczytane sposoby rozwiązania problemu,
psychologiczny - dziesiątki i setki godzin spędzonych w gabinecie na słuchaniu i rozmawianiu o ludzkich dramatach oraz wiele pozytywnych i budujących przykładów skutecznie udzielonej pomocy wywołują chęć opowiedzenia o tym innym, ku przestrodze i dla przywrócenia nadziei. Problem w tym, że nie każdy psycholog lub psychoterapeuta potrafi medialnie o tym mówić lub o tym napisać.
Konkluzja, psycholodzy muszą pomóc dziennikarzom, a dziennikarze psychologom. Trzeba psychologom pomóc opisać i nagłośnić pozytywne zakończenia dramatów związanych z aborcją lub inną formą utraty dziecka, które potrafią wzbudzić w innych chęć przyznania się do winy i podjąć próbę wyleczenia przez autentyczny żal oraz decyzję o naprawieniu krzywdy.