W poniedziałek 24 września, o brzasku Ikona Matki Bożej opuściła katedrę w Krk i wyruszyła drogą w kierunku Istrii, największego chorwackiego półwyspu. Po przejechaniu tunelu Učka po stronie Istrii Naszą Panią przywitał o. Krzysztof Rodak, przewodniczący biura duszpasterstwa rodzin diecezji Poreč-Pula i pani Andelia Greblo oraz kilku członków z grupy modlitewnej w Istrii.
Organizatorzy z Istrii otrzymali więcej czasu niż inni w Chorwacji, dlatego mogli przygotować bardzo bogaty program z wieloma przystankami, aby można było wspólnie wielbić Matkę Bożą. Pierwszy przystanek był w miejscowości Pula, znanej ze świetnie zachowanego starorzymskiego amfiteatru. Ikonę wniesiono po schodach kościoła św. Franciszka, gdzie przywitali Ją wierni, których serca były pełne ciepła i serdeczności. Mszę św. odprawił o. Krzysztof Rodak, paulin urodzony w Polsce, ale pracujący od wielu lat w Chorwacji i szeroko znany z organizowania pielgrzymek na Jasną Górę.
W drodze do końcowego celu tego dnia podróży, czyli do paulińskiego klasztoru św. Piotra w Lasach (św. Petar u Šumi). Nasza Pani była witana jeszcze w trzech miejscach: Vodnjan, Svetvinčent i Žminj, gdzie zatrzymywała się na chwilę, ale nie opuszczała ołtarza. Na wszystkich tych przystankach wierni byli zachwyceni i wdzięczni, że organizatorzy dali im szansę, aby Ikona Czarnej Madonny Częstochowskiej odwiedziła także ich parafię.
Centralne wydarzenie dnia było zorganizowane w parafii pw. św. Piotra i Pawła u Šumi, gdzie przybyło kilkaset ludzi z różnych stron Istrii, aby spotkać Bogurodzicę. Po przywitaniu i odmówieniu tajemnicy radosnej Różańca, o. Czesław Bielen, przeor klasztoru paulińskiego, odprawił Mszę św. W swojej homilii zwrócił uwagę, że najważniejsza nie jest sama Ikona, ale to, co mówi Matka Boża poprzez Nią. Kościół był całkowicie wypełniony tłumem modlących się ludzi, a wielu musiało pozostać na zewnątrz. Po Mszy św. rozpoczęło się całonocne czuwanie i było animowane przez różne grupy, m. in. obrońców życia, ponieważ w tym klasztorze działa pierwsze w Chorwacji centrum pro-life, utworzone we wrześniu 2004 roku, a także kaplica Maryi – Matki Życia, która była poświęcona w grudniu tego samego roku.
Kościół przez całą noc był wypełniony ludźmi, gdyż czuwanie trwało przez całą noc aż do kolejnego dnia rano, czyli do wtorku 25 września. Po Jutrzni, którą odmawiali zarówno zakonnicy, jak i wierni, nastąpiła poranna Msza św. Ceremonia pożegnania rozpoczęła się o godz. 9:00 rano. Była to specjalna chwila, gdyż przyszły dzieci z pobliskiej szkoły, aby pożegnać się z Matką Bożą. Machały one chusteczkami na pożegnanie Matki Bożej, która udawała się do Umagu, ostatniego przystanku na ternie Chorwacji.
Przywitanie Ikony nastąpiło na rynku przed kościołem parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Peregryna, który zginął w tym miejscu. Po serdecznym przywitaniu Ikonę wniesiono do kościoła pełnego ludzi, którzy razem ze swoim proboszczem adorowali Matkę Bożą, odmawiając modlitwy z przewodnika liturgicznego i śpiewając tradycyjne pieśni maryjne. W tym czasie kolejny samochód przejął „Life Mobil”. Po uroczystości w kościele Nasza Pani była gotowa do opuszczenia Istrii i Chorwacji w swojej drodze do Włoch. Zdjęcie flagi na granicy chorwackiej było znakiem zakończenia peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” w Chorwacji.
Należy zauważyć, że trasa Naszej Pani na półwyspie Istria zakreśliła kształt litery Y (Yes – Tak), właśnie tam, gdzie była największa liczba aborcji i rozwodów. Mamy nadzieję, że to oznacza TAK dla Naszej Pani i TAK dla cywilizacji życia i miłości nie tylko w Istrii, ale i w całej Chorwacji.
Peter Kasimir Hodzič