headEuroazjaAm PLv2

W sobotę 28 stycznia na Jasnej Górze spotkali się przywódcy ruchów obrony życia z 16. krajów Europy i Azji: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski,. W „Akcie powierzenia” przed Ikoną Jasnogórską oddali oni w ręce Matki Bożej ochronę cywilizacji życia i miłości. Akt ten w języku angielskim złożył ks. Peter West z USA – wiceprezydent Human Life International, największej, ogólnoświatowej organizacji obrony życia. Po rosyjsku – Galina Maslennikova z Moskwy – kierownik Centrum Rodziny przy katedrze katolickiej, po polsku – Ewa Kowalewska – reprezentująca Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI–Polska.

 

PRZYŁOŻENIE I POŚWIĘCENIE IKONY W INTENCJI OBRONY ŻYCIA

Uroczystej Mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej przewodniczył Abp Stanisław Nowak w asyście bpa Marka Solarczyka oraz bpa Jana Wątroby oraz licznych kapłanów z Polski i zagranicy - duszpasterzy rodzin oraz ruchów pro-life. Byli obecni także kapłani prawosławni w Ukrainy i Białorusi, patronujący ruchom obrony życia w swoich krajach.

Podczas uroczystości Abp. S. Nowak poświęcił kopię Ikony Jasnogórskiej w intencji obrony życia. Zgodnie ze starą tradycją ojcowie paulini przyłożyli ją do oryginału. Dotknięcie to, tak ważne dla prawosławia, abp. S. Nowak nazwał pocałunkiem miłości. Podczas Apelu Jasnogórskiego przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski zwrócił się do obecnych kapłanów prawosławnych w języku rosyjskim, serdecznie ich witając i powierzając w ich ręce poświęconą ikonę.

WSCHÓD I ZACHÓD W OBRONIE ŻYCIA

Ikona ta jest napisana metodą tradycyjną, temperą jajeczną przy użyciu  barwników mineralnych oraz listków 23 karatowego złota. Jej podłożem jest lita, rzeźbiona deska lipowa w wielkości oryginału. Ikona ta jest przeznaczona do peregrynacji w intencji obrony życia „od oceanu do oceanu” – od Władywostoku do Fatimy.

POWOŁANIE MIĘDZYNARODOWEGO KOMITETU

Uroczystości na Jasnej Górze poprzedziło spotkanie przewodniczących ruchów obrony życia, w większości należących do Human Life International, podczas którego omawiano możliwości takiej pielgrzymki. O. Zachariasz Jabłoński przedstawił gościom tradycję noszenia ikony linią frontu, z prośbą do Boga o ratunek, tam gdzie występuje największe zagrożenie życia. Omówił też polskie doświadczenie peregrynacji Ikony Jasnogórskiej i jego owoce.

Igor Beloborodov z Rosji podzielił się doświadczeniem organizowania rajdów samochodowych w intencji obrony życia w Rosji i na Ukrainie. Wskazał też realne możliwości pielgrzymowania ikony od Dalekiego Wschodu przez Rosję, Europę Wschodnią, Środkową aż do Fatimy – od  Pacyfiku do Atlantyku.

Po dyskusji zebrani powołali Komitet Organizacyjny, do którego weszli reprezentanci wszystkich obecnych krajów oraz ruchów prawosławnych. Każdy z członków Międzynarodowego Komitetu powoła u siebie komitet narodowy, odpowiedzialny za peregrynację ikony w swoim kraju. Nie określono dokładnego terminu i trasy peregrynacji, decyzję pozostawiając w rękach ruchu prawosławnego z Moskwy.

POWIERZENIE MATCE BOŻEJ CYWILIZACJI ŻYCIA

Zgodnie uznano złożenie aktu „Powierzenia Matce Bożej cywilizacji życia” za niezwykle istotne i oczekiwane wydarzenie. Przeniesienie ikony linią frontu w obronie cywilizacji życia jest aktem wiary, niezwykle ważnym w obecnej chwili, gdy nasila się atak cywilizacji śmierci i ma on coraz bardziej globalny charakter.

Obrońcy życia są przekonani, że z Bożą pomocą, za wstawiennictwem Bożej Matki, cywilizacja życia zwycięża i deklarują, że ”ze wszystkich sił będą bronić ludzkie życie, zwłaszcza małe i bezbronne”.

Więcej zdjęć