To wielki znak, że Ikona Częstochowska w swojej peregrynacji przez świat zawitała do sanktuarium w Lourdes właśnie w dniu 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Widocznie chciała tego sama Najświętsza Panna, bo nikt z organizatorów nie był w stanie wcześniej zaplanować tej daty, biorąc pod uwagę olbrzymie odległości i następujący po sobie ciąg spotkań w 22 krajach.
Punktualnie o godzinie 9.30 rozpoczęła się w Sanktuarium w Lourdes uroczysta procesja do podziemnej Bazyliki św. Piusa X. Bazylika ta jest największą świątynią we Francji. Może pomieścić ponad 25 tysięcy osób. W procesji uczestniczyło ok. 100 kapłanów i innych osób usługujących podczas Mszy świętej. W to wielkie święto Niepokalanej Bazylika wypełniła się wiernymi po brzegi. Liczni pielgrzymi specjalnie przybyli do Lourdes, aby uczestniczyć w tej międzynarodowej Mszy świętej, na której będzie obecna Matka Boża z Częstochowy.
Ikona Częstochowska została wniesiona do Bazyliki i ustawiona po prawej stronie głównego ołtarza. Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Nicolas Brouwet, ordynariusz diecezji Tarbes i Lourdes, wraz z otaczającą go asystą, długo i w wielkim skupieniu modlił się przed cudowną Ikoną. Biskup Brouwet wygłosił też w trzech językach: po francusku, włosku i hiszpańsku, wspaniałe kazanie o tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Maryi, tajemnicy tak bardzo związanej z objawieniami w Lourdes.
Po Mszy świętej Ikona Częstochowska została uroczyście przeniesiona do Groty Massabielskiej, gdzie Matka Boża ukazała się św. Bernadecie Soubirous w 1858 roku. Ikonę Częstochowską ustawiono na kamiennym ołtarzu w samej grocie objawienia i odmówiono południowy Anioł Pański.
Wielu pielgrzymów czuwało przy Ikonie Matki Bożej Częstochowskiej, odwiedzającej sanktuarium w Lourdes, aż do Jej wyjazdu z Lourdes.
W dniu poprzedzającym, rankiem w piątek 7 grudnia – w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia Maryi – Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej wprost z Tuluzy przybyła do miasteczka Bagnères de Bigorre, w pobliżu sanktuarium w Lourdes, gdzie znajduje się dom polskich sióstr karmelitanek od Dzieciątka Jezus. Zarówno dla polskich, jak i francuskich sióstr, które już się dołączyły do Polek, była to prawdziwa uczta duchowa. Zamknięte w klasztorze siostry nie mogą pojechać na Jasną Górę, więc Matka Boża Częstochowska sama do nich przyjechała, aby im powiedzieć, że zawsze przy nich jest, pamięta o nich i czuwa nad nimi. Jakie to szczęście być sam na sam z Matką Bożą! Msza św., modlitwy brewiarzowe i adoracja… Święto i błogosławieństwo dla wszystkich mieszkańców Bagnères de Bigorre.
Wieczorem o godzinie 16.00, rozpoczynając uroczystość wigilii święta Niepokalanego Poczęcia Maryi, Ikona opuściła kaplicę sióstr karmelitanek i wyruszyła do parafialnego kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Lourdes, gdzie o godzinie 17.30 została serdecznie powitana przez miejscowe duchowieństwo i niezwykle licznie zgromadzonych wiernych. Rzadko się zdarza, aby wszystkie trzy nawy tego olbrzymiego kościoła były tak wypełnione do ostatniego miejsca, jak w tym dniu.
Punktualnie o godzinie 18.00, po procesyjnym przeniesieniu i uroczystym umieszczeniu Ikony na honorowym miejscu, rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana przez licznych kapłanów, której przewodniczył i kazanie wygłosił miejscowy proboszcz, ks. Jean-François Duhar. Podczas kazania wiele miejsca poświęcił on niezastąpionej roli Maryi w obronie cywilizacji życia, tak bardzo zagrożonej w naszych czasach przez szerzący się coraz bardziej skrajny liberalizm i relatywizm moralny. Jedynie specjalna łaska Boża, którą tylko przez Maryję możemy wyprosić, może skruszyć ludzkie serca. Dlatego godne najwyższej pochwały jest niezwykle śmiałe i tak bardzo aktualne przedsięwzięcie wielkiej peregrynacji Matki Bożej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat dla ratowania rodziny, zagrożonego życia ludzkiego i godności każdego człowieka.
O godz. 20.30 rozpoczęło się czuwanie modlitewne z Maryją w intencji rodziny i obrony życia, które trwało niemal do północy. Nabożeństwu maryjnemu przez cały czas przewodniczył miejscowy proboszcz z asystującymi mu osobami w strojach liturgicznych. Bardzo bogaty program składał się z modlitw w intencji rodzin oraz z wybranych czytań, m. in. z encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae”. Był on przeplatany śpiewem obecnej na czuwaniu licznej wspólnoty prawosławnej zamieszkującej w Lourdes, oraz Polaków z najbliższych okolic, a zwłaszcza sióstr nazaretanek z Domu Polskiej Misji Katolickiej „Bellevue”.
Ikona Częstochowska włączyła w tę modlitwę bardzo czynnie uczestniczących przedstawicieli Kościoła prawosławnego, którzy dali świadectwo swojej wiary przez ich modlitwy, piękny śpiew i publiczne składanie na klęczkach hołdu świętej Ikonie z Częstochowy.
Organizacja peregrynacji Ikony Częstochowskiej na terenie Francji została powierzona, mającemu wielkie doświadczenie w tej dziedzinie, Bractwu Notre-Dame de France.