headEuroazjaAm PLv2

We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, 12 września, Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej odwiedziła Seminarium Duchowne Mount St. Mary’s. Istnieje ono od 1806 roku i jest drugą najstarszą katolicką placówką teologiczną w Stanach Zjednoczonych. Jego założycielem był ks. John Dubois, uchodźca z Francji z powodu rewolucji.

W roku 1809 witał on tutaj przyszłą świętą matkę Elizabeth Ann Seton (pierwszą świętą rodowitą Amerykankę) oraz właśnie utworzony przez nią zakon sióstr miłosierdzia w Emmitsburgu.

Rektor, ks. prałat Steven Rohlfs, ogłosił seminarzystom i wykładowcom, jak wielki zaszczyt ich spotkał, że pielgrzymująca Ikona Matki Bożej Częstochowskiej będzie u nich właśnie 12 września we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Tego dnia, 12 września 1683 roku armia sojusznicza pod przywództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego odniosła wielkie zwycięstwo, pokonując niezwykle liczną armię muzułmańskich Turków osmańskich, którzy oblegali Wiedeń i traktowali  go, jako klucz do podboju Europy. Cel podboju nazywali „złotym jabłkiem”. Niegdyś był nim Konstantynopol. W XVII wieku stał się nim Wiedeń.

Król Sobieski i jego żołnierze wyruszyli z sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Polsce w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Miesiąc później, polski król  poprowadził uskrzydlonych huzarów w największej w historii szarzy kawaleryjskiej i zwyciężył, chociaż dysponował znacznie mniej liczebną armią, niż turecka. Zmuszając Turków do wycofania się, przełamał zagrożenie dominacji islamskiej na Europę przez kolejne 300 lat. Po zwycięstwie Sobieski napisał list do Bł. papieża Innocentego XI: Veni, vidi, Deus vincit (Przyszedłem, ujrzałem, Bóg zwyciężył), parafrazując sławne powiedzenie Juliusza Cezara Veni, vidi, vici (Przyszedłem, ujrzałem, zwyciężyłem).

Emmitsburg2W podzięce za zwycięstwo pod Wiedniem Bł. papież Innocenty XI rozszerzył wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi jako uroczystość na cały Kościół powszechny oraz dodał polskiego orła do swojego herbu papieskiego.

Pielgrzymująca Ikona przybyła do seminarium w czwartek późnym wieczorem 11 września i pozostała tam do piątku rano, gdy pojechała do sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, kopii Groty Massabielskiej. Tam odbyła się indywidualna adoracja, Mszę św. i nocna procesja.

Podczas dnia wielu seminarzystów przychodziło na indywidualną modlitwę przed obliczem Matki Bożej. Przed kaplicą mieli możliwość zapoznania się z literaturą pro-life. W tym seminarium działa także aktywna grupa seminarzystów za życiem.

FrederickW środę wieczorem ks. rektor Rohlfs, ks. Frederick Miller razem z ok. 30 seminarzystami oraz pracownikami seminarium uczestniczyli w Różańcu w obronie życia. W sobotę  alumni  poszli z Ikoną modlić się przed kliniką aborcyjną w miejscowości Frederick (w Stanie Maryland). W piątek wielu z nich uczestniczyło także we Mszy św. i procesji przy grocie Matki Bożej z Lourdes.

Maryja przybyła do seminarium duchownego Mount St. Mary’s, aby zachęcić swoich synów, przyszłych kapłanów do obrony życia oraz aby upewnić ich, że wygra z kulturą śmierci. Ks.  Frederick Miller, który pomagał w przygotowaniu tej wizyty był bardzo wdzięczny za tę łaskę.