Po zakończeniu wizyty w seminarium, w piątek 13 września, pielgrzymująca Ikona Częstochowska udała się do kaplicy Świętej Maryi na Górze, gdzie znajduje się najstarsza replika Groty Massabielskiej, która jest narodowym sanktuarium maryjnym w USA.
Katolicy przybyli tutaj w 1724 roku w poszukiwaniu bezpieczeństwa przed prześladowaniami religijnymi. Ci, którzy przybyli pierwsi na wyspę św. Klemensa w 1634 roku, utworzyli kolonię Mary’s Land (Kraina Maryi). Była to pierwsza osada w Ameryce, gdzie szczególnie szanowano prawa religijne i umożliwiano swobodne praktykowanie swojej wiary.
Ale w 1645 roku, podczas wojny o niepodległość z Anglią (tzw. rewolucji amerykańskiej) purytanie z sąsiedniej kolonii Jamestown, podbili i doszczętnie spalili osadę Saint Mary’s City. Ukochany kapłan, o. Andrew White SJ – apostoł Maryland – został aresztowany za głoszenie katolickich kazań i w łańcuchach przetransportowany do Anglii, skąd już nigdy nie wrócił.
W 1724 roku grupę katolików z St. Mary’s City, którzy pragnęli jedynie żyć w pokoju, złapano na praktykowaniu swojej katolickiej wiary. Zdeterminowani prześladowaniem, pod przewodnictwem rodziny Elderów, przejechali setki mil na północny zachód, aż do miejsca, które nazwali Górą św. Maryi. Legenda mówi, że przyciągnęło ich tam światło, wydobywające się z góry.
Ks. John Dubois w 1791 roku uciekł przed przemocą i nietolerancją francuskiej rewolucji. Przybył do Ameryki, mając przy sobie list polecający do prezydenta Jamesa Monroe od Marquies’a de Lafayette, francuskiego bohatera amerykańskiej rewolucji i przyjaciela George’a Washingtona. Do grona uczniów ks. Dubois’a we francuskim w liceum był nawet krwiopijca Robespierre, jeden z przywódców rewolucji francuskiej. W Ameryce ks. Dubois przyjęto jako gościa prezydenta Monroe. Języka angielskiego uczył go wielkie bohater rewolucji amerykańskiej, Patrick Henry. Znaną postacią z tego terenu jest także św. Elizabeth Ann Seton, która stworzyła zakon sióstr miłosierdzia, których charyzmatem jest służenie dzieciom i biednym w Emmitsburgu.
Grota Matki Bożej z Lourdes, która się tutaj znajduje, jest datowana na 1875 rok i jest najstarsza znaną repliką Groty Massabielskiej. Objawienia Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous miały miejsce w 1858 roku, czyli zaledwie 17 lat wcześniej.
Ks. Peter West celebrował Mszę św. w sanktuarium, w której uczestniczyło ok. 100 osób, w tym wielu kapłanów i seminarzystów. Ks. Frederick Miller wygłosił poruszającą homilię, ukazując liczne „figury” Maryi w Starym Testamencie. Ukazał także Błogosławioną Dziewicę, jako tę, która, na polecenie swojego Syna, zmiażdży głowę szatana i doprowadzi do unicestwienia cywilizacji śmierci.
Już w nocy, po Mszy św. przeszła procesja do groty, podczas której ludzie odmawiali Różaniec i śpiewali hymny ku czci Błogosławionej Dziewicy. W grocie odbywała się indywidualna adoracja. Ludzie podchodzili dotknąć Ikonę i przyłożyć do Niej małe obrazki z Jej wizerunkiem. Alumn z Polski, studiujący w seminarium Mount St. Mary’s zaśpiewał „Czarną Madonnę”. Był to wspaniały wieczór wypełniony Bożą łaską!