„Pro-life van” – samochód, którym podróżuje Ikona Częstochowska Matki Bożej, wieczorem 25 czerwca dojechał do Ekaterinburga na Uralu. Na swojej trasie od Władywostoku przez Kraj Ussuryjski i Syberię pokonał już ok. 7,5 tys. km. Tym samym azjatycka część Rosji w ramach pielgrzymki „Od oceanu do Oceanu” już się dokonała. Dojechali bezpiecznie i na czas, chociaż aż trzykrotnie trzeba było reperować samochód po zaliczeniu kolejnej dziury.
W Ekaterinburgu Ikonę Częstochowską gościł Kościół prawosławny razem z rosyjskim ruchem obrony życia. Przygotowali Jej tam iście królewskie i robiące wielkie wrażenie przyjęcie. Najpierw na granicy miasta kilka samochodów oznaczonych banerami i flagami spotkało „pro-life van” wiozący Ikonę. Razem dojechali do centrum, gdzie już czekali kapłani, którzy w uroczystej procesji ulicami miasta ponieśli Ikonę do głównej i bardzo znanej, wielkiej cerkwi „Na Krwi”.
Pełna nazwa tego kościoła brzmi: „Cerkiew Na Krwi pod wezwaniem Wszystkich Świętych Jaśniejących w Ziemi Rosyjskiej”. Jest to jedna z najważniejszych cerkwi w Rosji. Symbolizuje męczeństwo za wiarę w czasie ateistycznych prześladowań przez komunistów po Rewolucji Październikowej. A trzeba pamiętać, że w XX wieku Rosja doświadczyła przerażających i powszechnych prześladowań Kościoła i ludzi wierzących. Wymordowano większość biskupów i kapłanów, Kościół był bliski całkowitego wyniszczenia. Ofiarami tego programowego komunistycznego ateizmu są miliony ludzi. Cerkiew „Na Krwi” ma wyjątkowo symboliczny wymiar, jest bowiem zbudowana na ruinach domu Ipatiewa, w którego piwnicach w 1917 roku z rozkazu Lenina bestialsko zamordowano cara Mikołaja II i całą jego rodzinę: żonę, cztery córki i małego, chorego synka Aleksija. Zabito wtedy również całą służbę, aby nie było świadków tego bestialstwa. Na ścianach piwnic tego domu długo widniały plamy krwi. Później mieściło się tam muzeum ateizmu i archiwum Partii Komunistycznej, której członkowie z dumą robili sobie zdjęcia na tle podziurawionej kulami i poplamionej krwią ściany. Dom ten został zburzony w 1977 roku, aby uniemożliwić ludziom modlitwę w tym miejscu. Cerkiew „Na Krwi” poświęcono w 2003 roku. Jest to miejsce, do którego obecnie udają się liczne pielgrzymki. Odwiedzają je również obecne władze państwa i znakomici goście. Ludzie modlą się tutaj za wstawiennictwem świętych męczenników rewolucji o odrodzenie wiary w Rosji. Miejsce to także ma wielkie znaczenie dla ruchu ochrony życia i rodziny w Rosji. Pielgrzymka „Od Oceanu do Oceanu” znakomicie wpisuje się w tą tradycję.
Dla Matki Bożej Częstochowskiej jako Królowej przygotowano specjalny tron w samym centrum Kościoła. Celebracja była długa i bardzo uroczysta. Na zakończenie kapłani trzymali ikonę, a młodsi i starsi wierni podchodzili, całowali ją i z pokorą skuleni przechodzili pod nią, co jest tam starym zwyczajem oddawania czci. W uroczystościach uczestniczył duży tłum ludzi. Było to naprawdę znaczące wydarzenie.
Zorganizowano też imprezy towarzyszące, do których należały: sympozjum pro-life, konferencja prasowa oraz liczne wywiady dla prasy lokalnej.