headEuroazjaAm PLv2

Filadelfia to miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Założył je William Penn w 1682 roku. Jako ważne centrum przemysłu i handlu Filadelfia była pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych i pełniła tę funkcję do końca XVII wieku, gdy stał się nią Waszyngton.

Tutaj odbyły się kongresy kontynentalne, podczas których ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych uchwalili Deklarację Niepodległości, a następnie podczas kongresu konstytucyjnego 17 września 1887 roku podpisali amerykańską konstytucję.

Obecnie Filadelfia jest piątym co do wielkości miastem USA. Jego nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: philos, co oznacza miłość przyjacielską i adelphos, czyli brat.  Tego powodu jest nazywana „Miastem braterskiej miłości”.

Niestety, Filadelfia ma opinię miasta, w którym króluje przemoc, korupcja i układy mafijne. Z  pośród 10 największych miast w USA, występuje tu największa liczba morderstw w stosunku do liczby mieszkańców. Jak stwierdza ks. Peter West, opiekujący się Ikoną Częstochowską podczas jej peregrynacji przez Amerykę, Filadelfia jest miastem, które bardzo potrzebuje obecności Bożej i Ewangelii Życia.

W dniu 16 września pielgrzymująca Ikona Matki Bożej Częstochowskiej przybyła do  Filadelfii i zatrzymała się w bazylice katedralnej świętych Piotra i Pawła. Ks. prał Arthur Rodgers, rektor katedry, przyjął Ją z otwartymi ramionami. W czasie Jej pobytu w ciągu całego tygodnia zamienił swoją plebanię na bazę wypadową podczas odwiedzin okolicznych kościołów. W poniedziałek wieczorem podczas kolacji, w której brało udział wielu kapłanów archidiecezji filadelfijskiej, ks. West miał możliwość zainteresować ich peregrynacją „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia. W efekcie pojawiły się nowe zaproszenia, które w miarę możliwości realizowano. Rozprowadzano także materiały pro-life, przygotowane przez Human Life International (HLI).  

Ks. Dennis Gill zaplanował „Dzień Magnifikat”, który odbywać się będzie 9 listopada 2013. Ma w nim wziąć udział Ikona Częstochowska i wiele tysięcy osób.  HLI przekazało już 3 tys. ulotek pt. „W co wierzymy”, aby pomóc ludziom w poznawaniu i zrozumieniu  podstawowych prawd wiary katolickiej.

Wieczorem, tego samego dnia ks. West został zaproszony przez Briana Gaila na zebranie organizacyjne Rycerzy Niepokalanej. Omawiano przygotowanie rekolekcji w Malven w dniach 22 i 23 listopada. Wizyta pielgrzymującej Ikony Częstochowskiej ma być bardzo ważnym wydarzeniem podczas tego spotkania. Rycerze Niepokalanej szerzą ofiarowanie się Jezusowi poprzez Maryję, według duchowości św. Maksymiliana Kolbego.

St. Charles Borromeo SeminaryPodczas tygodniowego pobytu w Filadelfii Ikona gościła w Kaplicy Niepokalanego Poczęcia w Seminarium św. Karola Boromeusza. Zaprosił Ją ks. rektor, bp Timothy Senior, sufragan archidiecezji filadelfijskiej. Ks. West odmawiał Różaniec z członkami Legionu Maryi i Seminarzystami za Życiem (Seminarians for Life) w intencji obrony życia i rodziny. Bp  Senior poprosił także ks. Westa o wykład dla wszystkich alumnów na temat peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu”. Wieczorem odbyło się także osobne spotkanie z grupę Seminarzystów dla Życia.

W czwartek pielgrzymująca Ikona odwiedziła filadelfijski Uniwersytet Villanova, gdzie przywitała Ją grupa studentów i wykładowców. Jeden z profesorów, który ma żonę Polkę, wygłosił wykład nt. historii Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. West. Po Eucharystii studenci przenieśli Ikonę przez kampus  uniwersytecki.  

St. Charles Borromeo Seminary2W piątek Ikona odwiedziła kościół Matki Bożej Bolesnej w Linwood, w stanie New Jersey), w pobliżu Atlantic City. W sobotę, na zaproszenie  ks. Edwarda Kelly’ego z kościoła św. Jana Ewangelisty oraz członków organizacji „Helpers of Gods Precious Infants” założonej przez ks. prałata Philipa Reilly,  Matka Boża uczestniczyła w czuwaniu przed placówką aborcyjną, należącą do Planned Parenthood w Filadelfii.

Podczas weekendu Ikonę adorowano podczas wszystkich Mszy św. w bazylice katedralnej św. Piotra i Pawła. Wiele osób przybyło także z innych parafii. Niektórzy dopytywali się o możliwość goszczenia Ikony u siebie.

Mały chłopiec, który przyjechał z rodzicami uczcić Ikonę Częstochowską, powiedział: Ten obraz się na mnie gapi! Był jeszcze za mały, aby zrozumieć ideę odwróconej perspektywy,  którą stosuje się w ikonografii, ale bezbłędnie wyczul duchową obecność Błogosławionej Dziewicy Maryi i Jej Boskiego Syna, Jezusa.

Ks. Peter West prosi; Módlcie się za Filadelfię, aby wizyta pielgrzymującej Ikony Częstochowskiej przyniosła owoce , aby to miasto stanęło na wysokości zadania, które wyznacza mu jego nazwa i naprawdę było ‘Miastem braterskiej miłości”. Aby nasz amerykański naród wiernie wypełniał i chronił szlachetne zasady umieszczone w Deklaracji Niepodległości. Aby szanował prawa Boże, zwłaszcza prawo do życia, które jest fundamentem wszystkich pozostałych praw człowieka.