Już od najbliższego piątku w dniach od 6 do 9 grudnia ojcowie i bracia paulini w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Stanach Zjednoczonych, nazywanym też Duchową Stolicą Polonii Amerykańskiej, będą gościć kopię Ikony Częstochowskiej, peregrynującą przez świat „Od Oceanu do Oceanu” w intencji zwycięstwa cywilizacji życia. Wizyta przypada w czasie poprzedzającym oraz w samą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Powitanie peregrynującej Ikony nastąpi wieczorem 6 grudnia. Następnie zostanie odprawiona Msza św. konwentualna. W pierwszą sobotę grudnia Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi będzie celebrowana w języku polskim o godz. 10:00 rano. Następnie o godz. 11:30 uroczystą Eucharystię w języku angielskim odprawi bp William Waltershield, sufragan diecezji Pittsburgh. Jest on związany z kultem Matki Bożej Częstochowskiej. Osobiście brał udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę, a na swoim biskupim herbie umieścił lilię z płaszcza Maryi z Ikony Częstochowskiej oraz wybrał zawołanie „Ecce Mater Tua” („Oto Matka Twoja”).
W sobotni wieczór i noc zaplanowano całonocne czuwanie. O godz. 19:00 zaplanowano nabożeństwo wygradzające za grzechy świata. Modlitwę różańcową w intencji obrony życia będą poprowadzić polskie grupy modlitewne oraz siostry zakonne. Zaplanowano też modlitwę o uzdrowienie osób, które dokonały aborcji.
Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie poprowadzi kustosz sanktuarium o. Jan Kolmaga OSPPE o godz. 20:30. Jak zawsze o godz. 21:00 wszyscy zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem przeora o. Rafała Walczyka OSPPE.
Po Apelu nastąpi Wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz adoracja, którą przeprowadzą instruktorki i młodzież harcerska ze swoim kapelanem. Rozpoczną się także przygotowania do przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
O godz. 22:00 podprzeor sanktuarium o. Jan Michalak OSPPE wygłosi konferencję nt. obrony życia i zawierzenia Matce Bożej. Młodzież z Linden, w stanie Newe Jersey ze swoim duszpasterzem ks. Ireneuszem Pierzchałą o godz. 23:00 przedstawi spektakl modlitewny "Tajemnica Eucharystii".
O północy zaplanowana jest Msza św. z homilią i przyrzeczeniami Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz odnowieniem Aktu Powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości. Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi o. Bartłomiej OSPPE, duszpasterz obrony życia, który w 1996 roku rozpoczął krzewienie Duchowej Adopcji w Ameryce.
Na zakończenie nocnego czuwania zostanie odśpiewana tradycyjnie polska modlitwa: Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie.
W niedzielę 8 grudnia o godz. 11:00 bp William Waltershield będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii w języku angielskim. Msza św. w języku polskim zostanie odprawiona o godz. 12:30.
W poniedziałek 9 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
pierwsza uroczysta Msza św. będzie celebrowana o godz. 10:00, a kolejna w języku angielskim o godz.11:00 po czym nastąpi uroczyste pożegnanie Ikony, która uda się w dalszą drogę do kościoła św. Franciszka Ksawerego w miejscowości Acushnet, w stanie Massachusetts.
Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania, nazywane też Amerykańską Częstochową, jest duchowym centrum Polonii amerykańskiej. Prowadzą je oo. paulini. Powstało w latach pięćdziesiątych XX w. Założycielem był o. Michał Zembrzuski OSPPE, który pierwszą kaplicę otworzył w po farmerskiej stodole. Dzisiaj jest to wielkie sanktuarium, składające się z wielu budynków.
Centralnym miejscem świątyni jest kościół, którego dolna część przypomina wnętrze kaplicy Jasnogórskiej. Powstały tutaj także: klasztor, centrum dla pielgrzymów oraz cmentarz polonijny, gdzie spoczywa ponad 5 tys. osób. W 1986 roku w westybulu świątyni została umieszczona urna z sercem Ignacego Paderewskiego.
W drugim tygodniu sierpnia do Amerykańskiej Częstochowy idzie piesza pielgrzymka, w której uczestniczy ok. 2 tys. osób. Sanktuarium położone jest na wzgórzu wśród lesistych zakątków Bucks County, skąd można podziwiać okolice. Imponuje swoją wielkością i kolorem ogromnych witraży, które ukazują historię Kościoła w Polsce i Stanach Zjednoczonych. W ciągu roku odwiedza je ok. pół miliona pielgrzymów.