Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej przyjechała do Fairfield w stanie New Jersey w dniu 16 października i zatrzymała się w kościele św. Tomasza Mora. Jest to rodzinna parafia ks. Petera Westa, który wędruje razem z Ikoną pełniąc funkcję kustosza i koordynatora pielgrzymki. Proboszcz parafii w Fairfield ks. James Manos był wychowywany w wyznaniu greckoprawosławnym. Decyzję o przejściu do Kościoła rzymskokatolickiego podjął dopiero jako dorosły. W związku z tym posiada on dużą wiedzę na temat ikonografii.
Jest także bardzo zaangażowany w obronie ludzkiego życia i często się publicznie wypowiada przeciwko aborcji. Wspiera też działalność Human Life International oraz samego ks. Petera Westa.
Do kościoła św. Tomasza Mora w Fairfield przychodzą przede wszystkim parafianie pochodzenia włoskiego. Jednakże tego wieczoru zdecydowanie przeważali Polacy.
Tak się złożyło, że tego właśnie dnia, gdy Matka Boża odwiedzała Fairfield przypadały 54 urodziny ks. Petera Westa. Był to szczególny upominek dla niego, gdyż mógł spędzić kilka chwil ze swoim ojcem i grupą przyjaciół, starych i nowych, poznanych dzięki tej peregrynacji.
Następnego dnia, 17 października przypadało wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego. W czasie uroczystej Eucharystii ks. West w kazaniu mówił na temat tego świętego, który był męczennikiem za wiarę. Zginał on ok. 117 roku w rzymskim Koloseum rozszarpany przez głodne lwy, ponieważ odmówił wyrzeczenia się swojej chrześcijańskiej wiary.
Ks. West pisze: Moja rodzinna parafia także jest pod wezwaniem świętego męczennika Tomasza Mora. Z tego powodu często rozważam istotę jego męczeństwa. Był on męczennikiem za prawdę dotyczącą natury małżeństwa jak Jan Chrzciciel, który powiedział Herodowi: Nie wolno ci mieć żony twego brata (Mk 6, 18). Z tego właśnie powodu Herodiada zawzięła się na niego i szukała okazji, aby go zabić.
Św. Tomasz More także był męczennikiem za wiarę katolicką oraz za uznawanie nierozerwalności małżeństwa. Został skazany na śmierć, ponieważ odmówił uznania rozwodu króla Henryka VIII oraz jego roszczeń do stania się głową Kościoła katolickiego w Anglii.
Współcześnie także zwykli chrześcijanie stają w obliczu prześladowań za wiarę. Bp Tomasz Paprocki ze Springfield w stanie Illinois niedawno ujawnił współczesną historię kolejnego męczeństwa w obronie małżeństwa. Mary Stachowicz, jego była sekretarka, została zamordowana przez kolegę z pracy, gdyż bardzo delikatnie nakłaniała go do porzucenia homoseksualnego trybu życia. Z kolei Jack Phillips jest piekarzem w Kolorado. Sąd nakazał mu upiec tort weselny dla pary gejów, pomimo że narusza to zasady jego chrześcijańskiej wiary. Jeżeli by odmówił naraziłby się na więzienie.
Rozważając problematykę męczeństwa: W encyklice Veritatis splendor bł. papież Jan Paweł II pisze:
Jeśli męczeństwo jest najwyższym świadectwem o prawdzie moralnej, do którego stosunkowo nieliczni są wezwani, to istnieje także obowiązek świadectwa, które wszyscy chrześcijanie winni być gotowi składać każdego dnia, nawet za cenę cierpień i wielkich ofiar. Wobec rozlicznych bowiem trudności czy też w najzwyklejszych okolicznościach wymagających wierności ładowi moralnemu, chrześcijanin jest wezwany, z pomocą łaski Bożej wypraszanej na modlitwie, do heroicznego nieraz zaangażowania, wspierany przez cnotę męstwa, dzięki której — jak uczy św. Grzegorz Wielki — może nawet „kochać trudności tego świata w nadziei wiecznej nagrody. (Veritatis splendor 93)
W przyszłości trzeba będzie wkładać znacznie więcej serca w dawanie świadectwa w odniesieniu do prawdziwej natury małżeństwa, gdyż nasze społeczeństwo odchodzi od wartości chrześcijańskich. Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Fundamentem zdrowej rodziny jest naturalne małżeństwo pomiędzy jednym mężczyzną i jedną kobietą, którzy pozostają zjednoczeni na całe życie i otwarci na przekazywanie życia.
W Rosji Ikona Częstochowska patronuje tradycyjnym wartościom narodowym i rodzinnym. W czasach moralnego kryzysu w naszym społeczeństwie powinniśmy zwrócić się właśnie do Maryi i prosić, aby usunęła nieład moralny, oraz abyśmy wyraźnie ujrzeli, że prawdziwe małżeństwo to związek na całe życie między mężczyzną i kobietą oraz że każde ludzkie życie jest stworzone na obraz i podobieństwo Boże. Tylko Bóg ma władzę, aby dać życie i je odebrać. Naszym obowiązkiem jest poszanowanie i ochrona każdego ludzkiego życia.