Jednym z najpiękniejszych aspektów peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia jest wspaniała współpraca pomiędzy Kościołem prawosławnym i Kościołem katolickim. Protojerej John Reeves, rektor prawosławnej cerkwi pw. Trójcy Świętej w State College, dowiedział się o peregrynacji od Oceanu do Oceanu od Jego Świątobliwości Metropolity Tichona, zwierzchnika Kościoła Prawosławnego w Ameryce i Kanadzie, który udzielił mu specjalnego błogosławieństwa na udział w tej pielgrzymce.
Diakon Aleksander Cadman, również pracujący w tej parafii, zajął się dopracowywaniem szczegółów tej wizyty.
W dniu 23 października 2013 r. Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej zawitała w State College. Ks. Peter West, który cały czas podróżuje z Ikoną, był przekonany, że w tym miejscu Matka Boża będzie bardzo ciepło ugoszczona, co napełniało go wielka radością. Nie zawiódł się. W uroczystościach wzięło udział ok. 250 osób – zarówno prawosławnych, jak i katolików. Wspólnie odmówiono Nieszpory i odśpiewano Akatyst. W modlitwie uczestniczyli także kapłani katoliccy. Ks. Peter West podkreślał, że dla niego szczególnie pięknym doświadczeniem było obserwowanie fascynacji oraz pobożności dzieci wpatrzonych w Matkę Bożą oraz Dzieciątko Jezus. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy modlitwy, zarówno kapłani, jak i wierni, zebrali się w podziemiu cerkwi na wspólną agapę. Atmosfera była tak ciepła, jak podczas spotkania kochającej się rodziny. Był to jedyny przystanek Matki Bożej w miejscowości State College, centralnie położonej w samym środku stanu Pensylwania.
Prawosławni, jak i inne Kościoły obrządku wschodniego, Najświętszą Maryję Pannę nazywają Teotokos. Jest to greckie słowo oznaczające Bogurodzicę. Ks. Bazyl Biberdorf, również pracujący w cerkwi Świętej Trójcy w State College, w swoich rozważaniach na kanwie tej wizyty w biuletynie parafialnym napisał, że kobieta w ciąży kryzysowej bardziej niż czegokolwiek innego potrzebuje naszej miłości, macierzyńskiej pomocy i modlitwy. „Najbardziej jednak potrzebuje wstawiennictwa Bogurodzicy, pocieszycielki strapionych oraz opiekunki skrzywdzonych. Te kobiety potrzebują wstawiennictwa Matki, która przemówi do ich serc bez słów, aby je przekonać, że ich poczęte dziecko zasługuje na życie. Przenajświętsza Bogurodzico uratuj nas!”
Jednym z kapłanów, których ks. West spotkał w cerkwi Świętej Trójcy, był ks. Will Rupp. Jest on proboszczem greckokatolickiego kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela w Hawk Run. Udało się zaplanować wizytę Ikony w tym kościele, a także w kościele prawosławnym, który dosłownie znajduje się po drugiej stronie ulicy.
Ks. West pisze: Trochę później pod koniec października Matka Boża zatrzymała się w Antiochia Village, w pięknej kaplicy oraz Muzeum dziedzictwa i Wolności Antiochii. Znajdująca się tam kolekcja ikon oraz cennych, starych ksiąg ukazuje artystyczne, kulturowe, literackie i duchowe dziedzictwo ludzi Antiochii (dzisiejszej Syrii) oraz jej okolic. To właśnie w Antiochii uczniowie Chrystusa po raz pierwszy zostali nazwani Chrześcijanami (Dz. 11, 26).
Następnym miejscem wizyty było najstarsze w Stanach Zjednoczonych opactwo benedyktyńskie św. Wincentego w Latrobe, które założono w 1846 roku. W czasie drogi zaczął padać pierwszy śnieg.