Pierwsze płatki śniegu wirowały w powietrzu, gdy Ikona jechała wzdłuż przełęczy górskiej w Cresson w Pensylwanii. W południe 24 października 2013 roku Matka Boża zatrzymała się w kaplicy kolegium św. Wincentego, które znajduje się przy najstarszym w Stanach Zjednoczonych opactwie benedyktyńskim w Latrobe w stanie Pensylwania.
W południowej Mszy św. uczestniczyło wielu studentów, wykładowców i pracowników tej uczelni. Byli niezwykle uszczęśliwieni, że zatrzymała się również u nich.
Podczas tej wizyty ks. Peter West zamieszkał za klauzulą w klasztorze razem z benedyktyńskimi zakonnikami, co zrobiło na nim wielkie wrażenie. Razem odmawiał modlitwy brewiarzowe i spożywał posiłki oraz korzystał ze znanej od wieków benedyktyńskiej gościnności. Jako wiceprezydent ds. Misji Human Life International (HLI) swoją obecnością w tym miejscu nawiązywał do sławnego twórcy ruchu pro-life w USA oraz założyciela HLI, benedyktyna o. Paula Marxa OSB.
Ks. West zaznacza, że zawsze żywił wielki podziw dla duchowości benedyktyńskiej. Napisał nawet kiedyś artykuł „Benedyktyńska odpowiedź na cywilizację śmierci”, w którym uzasadniał, że stare benedyktyńskie zawołanie „ora et labora” (módl się i pracuj) jest kluczem do jej przezwyciężania. Niewątpliwie pielgrzymka „Od Oceanu do Oceanu w obronie życia” jest spójna z tym założeniem.
Wieczorem kilku studentów przeniosło Ikonę do Centrum Akademickiego. Spotkanie prowadzili: Kate Capato oraz Peter Campaga z Ruchu Generation Life (Pokolenie Życia). Organizacja ta ma na celu budowanie cywilizacji życia przez promocję cnoty czystości. Na początku spotkania ks. West opowiadał o wyprawie Matki Bożej przez świat w obronie życia i dał osobiste świadectwo, przytaczając wiele sytuacji z podróży po Ameryce.
Kolejny dzień, piątek 25 października rozpoczął się Jutrznią w klasztorze oraz koncelebrowaną Mszą św. Po południu ks. West udzielił dwóch wywiadów przeprowadzonych przez o. Bonifacego Hicksa OSB dla Radia „We are one body” (WAOB), czyli „Jesteśmy jednym ciałem”. Jedna z tych wypowiedzi była poświęcona peregrynacji Ikony Częstochowskiej, a w drugim ks. West dał osobiste świadectwo swojego powołania.
Przy okazji okazało się, ze historia nawrócenia i powołania o. Bonifacego jest niezwykle ciekawa. W młodości był zdeklarowanym ateistą, ale spotkał Pana Boga w swoim życiu, zaufał Mu i oddał całe swoje życie, służąc jako kapłan i benedyktyński zakonnik.
O. Bonifacy od wielu lat jest wielkim przyjacielem Human Life International. Msze św., odprawiane w kaplicy św. Michała Archanioła w siedzibie Human Life International w Front Royal w Wirginii bardzo często są transmitowane przez Radio WAOB.
Przed pożegnaniem Matki Bożej ks. West zaopatrzył się w medaliki św. Benedykta, które zostały poświęcone przez jednego z ojców benedyktynów.
Medalik św. Benedykta, zwany także Krzyżem św. Benedykta, jest potężną bronią przeciwko szatanowi. Zawiera symbole i napisy związane z życiem świętego. Jest noszony, aby oddalić duchowe i fizyczne niebezpieczeństwa, szczególnie związane z kuszeniem przez szatana. Na obrzeżu medalionu widnieje napis Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci).
Reguła benedyktyńska mówi: Wszystkich przychodzących do klasztoru gości należy przyjmować jak Chrystusa, gdyż On sam powie: Gościem byłem i przyjęliście mnie (Mt 25,35). Wszystkim trzeba też okazywać należny szacunek, a zwłaszcza zaś braciom w wierze (Ga 6,16) oraz pielgrzymom. (R. 53). Współcześni zakonnicy niewątpliwie zasadę tę realizują, co udowodnili serdecznie goszcząc Matkę Boża Częstochowską i jej świtę.