W wigilię święta Miłosierdzia Bożego 26 kwietnia 2014 roku wędrująca przez świat w obronie życia Ikona przybyła do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Ośrodek ten, oddalony od metropolii chicagowskiej zaledwie o godzinę drogi samochodem, pełni rolę centrum duchowego dla licznej na tym terenie Polonii Amerykańskiej.
Swoją posługę pełnią tutaj ojcowie salwatorianie czyli Towarzystwo Boskiego Zbawiciela, którego założycielem jest sługa Boży Franciszek Maria od Krzyża Jordan. Sanktuarium to posiada duże tereny oraz tzw. Wzgórze Milenijne. Kamień węgielny pod budowę kościoła w Merrillville został poświęcony na Jasnej Górze w 1982 roku, a już w sierpniu 1983 roku dokonano uroczystego poświęcenia nowej świątyni, która stała się jubileuszowym darem Polonii Amerykańskiej na 600-lecie Jasnej Góry.
Sanktuarium posiada własną Ikonę Częstochowską, poświęconą przez św. Jana Pawła II, której uroczysta koronacja odbyła się 25 sierpnia 2013 roku w 30. rocznicę poświęcenia kościoła w Merrillville.
Tworząc pełen gracji i modlitwy nastrój dla wizyty Matki Bożej, o. Łukasz Kleczka SDS kustosz sanktuarium powitał Ikonę Częstochowską w imieniu oo. salezjanów i zgromadzonych wiernych. Po uroczystym wniesieniu Ikony do świątyni odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w języku angielskim. Następnie rozpoczęła się adoracja, podczas której odmawiano Różaniec.
Był to wyjątkowy wieczór - wigilia święta Miłosierdzia Bożego, podczas którego w dalekim Rzymie miała się odbyć kanonizacja dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. O godz. 19:00 całonocne czuwanie rozpoczęła uroczysta Msza św. ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Homilie wygłosił ks. Peter West. Zwrócił on uwagę na bezgraniczne miłosierdzie Boże, które nie odrzuca pełnych skruchy błagań żadnego grzesznika. Nawiązał do leczenia zespołu poaborcyjnego, podczas którego jednym z najważniejszych problemów jest zawierzenie Bożemu miłosierdziu. Zaznaczył, że właśnie w Ameryce Czarna Madonna została przyjęta jako patronka tych, którzy cierpią po traumie aborcji.
Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo z przyrzeczeniami Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego o godz. 21:00 odbyła się procesja światła w parku klasztornym, a następnie kontynuowano adorację odmawiając kolejne Tajemnice Różańca. O północy odprawiono I Mszę św. niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Rozpoczęło się modlitewne oczekiwanie na uroczystość kanonizacji. Z powodu różnicy czasu uroczystości na Watykanie zaczynały się o godzinie 3:00 rano czasu amerykańskiego lokalnego.
Ojcowie salwatorianie przygotowali wielki ekran, na którym można było śledzić całość tej uroczystości. Dla tych, którzy nie mogli osobiście pojechać do Rzymu, olbrzymie znaczenie miała możliwość wspólnotowego przeżywania tego historycznego wydarzenia, tak ważnego dla Polaków i całego Kościoła.
Po zakończeniu transmisji ok. godz. 5:00 rano odśpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, modlitwę opartą na staropolskiej tradycji. W niedzielny poranek Msza św. w języku angielskim została odprawiona o godz. 8:00. Adorację kontynuowano do południa.
Główną Mszę św. pontyfikalną jako dziękczynienie za dar kanonizacji celebrował bp. Dale Joseph Melczek ordynariusz diecezji Gary w stanie Indiana, który jest polskiego pochodzenia. Kazanie po polsku wygłosił ojciec kustosz, a ks. West po homilii podzielił się krótką refleksją w języku angielskim.
Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego i ceremonii pożegnania ok. godz. 15:00 Czarna Madonna uczestniczyła jeszcze w dwóch czuwaniach modlitewnych przed placówkami aborcyjnymi. Przed pierwszą z nich, która należała do sieci Planned Parenthood w Merrillville do modlitwy przyłączyło się 37 osób. Część z tych osób modliła się również pod kolejną placówką planowania rodziny w sąsiedniej miejscowości Gary w stanie Indiana, nad jednym z wielkich jezior. Zaczął padać deszcz, więc zabezpieczono Ikonę w samochodzie, ludzie jednak cierpliwie modlili się na ulicy, nie zwracając uwagi na pogodę.