Jedna z najstarszych parafii chicagowskich pod wezwaniem św. Jacka miała wyjątkowy przywilej goszczenia wędrującej Ikony Częstochowskiej w dniu 13 maja, czyli w 97 rocznicę I objawienia Matki Bożej w Fatimie.
Ikona przyjechała w ustrojonym kwiatami Life Mobilu, do którego rzeźbiarz ludowy i budowniczy chicagowskiej wersji pojazdu Matki Bożej, Jan Słodyczka, dobudował wspaniałą konstrukcję korony, wykonaną z drewna. Ikona stanęła przed wejściem do bazyliki obok wspaniałego pomnika św. Jana Pawła II.
Po uroczystym powitaniu przez pracujących w tej prafii ojców zmartwychwstańców oraz delegację dzieci I komunijnych, które właśnie świętują swój biały tydzień, Ikonę Częstochowską wniesiono do kościoła i ustawiono w prezbiterium przy balaskach, tak by wierni mieli do Niej łatwy dostęp. Rozpoczęło się nabożeństwo. Kościół był pełen ludzi. Przednie środkowe ławki zajmowało ponad 100 dzieci I komunijnych dziewczynki w białych sukienkach i chłopcy w eleganckich granatowych garniturkach.
Bazylika Mniejsza św. Jacka w Avondale ma bardzo bogatą historię, która sięga niemal początków miasta. Kościół ten powstał w 1894 roku, gdy w okolicy mieszkało zaledwie 40 polskich rodzin. Tutaj była zupełna preria – mówi przełożony zmartwychwstańców o. Stefan Róg CR. Św. Jan Paweł II w 1966 roku odprawiał tutaj Mszę św. jako kardynał z Krakowa i zawsze o tym pamiętał. Do delegacji z Chicago, która odwiedzała go w Watykanie, powiedział: byłem tam! Te słowa są wyryte na ponad 5 metrowym (30 stóp) pomniku Polskiego Papieża. W kościele znajdują się jego relikwie: kropla krwi i piuska. W roku 2003 kościół otrzymał status bazyliki mniejszej.
Wnętrze zdobią witraże, figury, stiuki i freski. Olbrzymia kopuła nad nawą główną jest ozdobiona freskiem przestawiającym grupy świętych i aniołów w niebie. W głównym ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający scenę z życia patrona parafii św. Jacka Odrowąża, dominikanina żyjącego w XIII wieku, nazywanego Apostołem Bożym Ludów Słowiańskich. Podczas najazdu Tatarów na Kijów, o. Jacek zabrał kielich z konsekrowanymi hostiami, ale od figury Matki Bożej usłyszał głos: A mnie zostawisz? Wrócił więc i zabrał tę statuę, która stała się zupełnie lekka. Udało mu się pomyślnie dotrzeć z nią aż do Krakowa.
Po prawej stronie głównej nawy w wysokiej konstrukcji ołtarza bocznego jest umieszczona kopia Ikony Jasnogórskiej, na której ozdobienie parafianie ofiarowali złoto o wartości 70 tys. dolarów. Ikonę tę osobiście poświecił papież św. Jan Paweł II.
Przy parafii działa szkoła w języku angielskim, sobotnia szkoła polska oraz niedzielna grupa katechetyczna oraz różne grupy duszpasterskie. Prowadzona jest także noclegownia i jadalnia dla bezdomnych „Brama Łazarza” oraz dom dla samotnych matek z dziećmi w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, który prowadzą siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Amerykańskiej.
Uroczystej Mszy św. wotywnej o Najświętszej Maryi Pannie przewodniczył o. Dariusz Tabor CR, który wygłosił również homilię. Koncelebrowali: o. Stanisław Jankowski CR proboszcz bazyliki, o. Adam Piasecki CR, ks. Peter West oraz gość z Krakowa. Intencją była modlitwa w obrony życia, za matki w stanie błogosławionym i za małżeństwa, aby zawsze chroniły poczęte życie. Podczas kazania o. Dariusz przypomniał, że Maryja jest nazywana „Tronem Boga” i jako Przewodniczka zawsze prowadzi do Swojego Syna.
Główny celebrans był ubrany w przepiękny, ozdobny ornat, na którym wyszyto Ikonę Częstochowską w sukience lśniącej klejnotami. Podczas nabożeństwa pięknie śpiewał chórek dziewczynek komunijnych. Każde z dzieci przyniosło piękny kwiat. Składały je kolejno w upominku dla peregrynującej Matki Bożej. Po Komunii św. przemawiał ks. Peter West po angielsku oraz Ewa Kowalewska po polsku.
Adoracja trwała do północy. Jak wszędzie ludzie ustawiali się w długiej kolejce, aby podejść do Ikony. Odmawiano kolejne tajemnice Różańca Świętego, które prowadzili ojcowie. O godzinie dziewiątej wieczorem tradycyjnie odśpiewano Apel Jasnogórski.
Kolejnego ranka adorację kontynuowano od godziny 5:30. O godz. 6:00 rano została odprawiona Msza św. po polsku, a następnie odśpiewano Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Kolejne dwie Msze oraz południowa były w języku angielskim, na których kazania głosił ks. Peter West.
O godzinie 8:00 rano na spotkanie z Matką Bożą Częstochowską przyszło ok. 180 uczniów amerykańskiej szkoły podstawowej św. Jacka (St. Hiacynt School). O godzinie 3:00 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie kontynuowano tajemnice różańcowe.
Na zakończenie wizyty odprawiono nabożeństwo majowe i po odśpiewaniu „Ciebie Boga wysławiamy” odprowadzono Matkę Bożą do Life Mobilu, gdzie czekali już przedstawiciele parafii Trójcy św., aby ulicami Chicago przejechać w eskorcie motocyklistów i oflagowanych samochodów.