Podczas uroczystości w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 3 kwietnia 2016 roku Ikona Częstochowska ponownie gościła w Tenango del Aire, które znajduje się zaledwie 30 km od stolicy Meksyku. Tutejszą parafię p. w. św. Jana Chrzciciela prowadzą ojcowie pallotyni.
Pracuje tutaj trzech ojców z Polski, którym przewodzi o. Bartłomiej Pałys SAC. Jest on także kustoszem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które znajduje się przy tej parafii należącej do diecezji Valle de Chalco.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango powstało 18 lat temu w łączności z polskim centrum pallotyńskim w Częstochowie, w tzw. Dolinie Miłosierdzia Bożego, budowanym na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Ośrodki te łączy również identyczna dla obu sanktuariów wielka figura Chrystusa Miłosiernego, którą wykonano w Meksyku. Kościół i klasztor w Tenango zostały odrestaurowane, gdyż budynki pochodzą z XVI wieku. Kościół ten został zbudowany z inicjatywy Juana de Zumárraga, pierwszego arcybiskupa Meksyku, który był świadkiem objawienia Matki Bożej z Guadalupe. Nad kościołem króluje potężna bryła jednego z największych wulkanów Meksyku Popocatépetl (El Popo), który jest czynny i od czasu do czasu się odzywa. Tenango znajduje się w drugiej strefie zagrożenia ok. 30 km od krateru. El Popo jest jednym z meksykańskich wulkanów zaznaczonych na sukni Matki Bożej w wizerunku z Guadalupe.
Okoliczni mieszkancy kochają to sanktuarium i przychodzą bardzo licznie. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego zawsze przybywa tutaj wielki tłum ludzi, również ludność indiańska mówiaca jeszcze w jezyku Nauhatl. W tym roku ponad 15 tys. osób. Schodzą się z całej okolicy, biwakują, biorą udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu, modlą się, spowiadają i oczywiście radośnie uczestniczą w uroczystej Mszy św. Jak co roku ojcowie ustawili dla nich wielki namiot, który mieści prawie 10 tys. osób i chroni przed słońcem podczas uroczystości.
Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej przyjechała do Tenango już po raz drugi, gdyż w ubiegłym roku także była tutaj w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Przez Meksyk Ikona cały czas poróżuje w towarzystwie wizerunku Chrystusa Miłosiernego. Wizyta w Tenango jest uwieńczeniem pielgrzymki przez Meksyk.
Uroczysta Msza św. pontyfikalna rozpoczęła się o godz. 12:00 w południe. Przewodniczył bp Víctor René Rodríguez Gómez ordynariusz diecezji Valle de Chalco. Podczas tej uroczystości stając przed wędrującą przez świat Ikoną Częstochowską z wielką mocą i porywająco ogłosił on Powszechną Deklarację w Obronie Cywilizacji Ludzkiego Życia. Zobacz TUTAJ
Inicjatywa ogłoszenia deklaracji wyszła od meksykańskich koordynatorów peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Łączy ona przesłanie Maryi w wizerunku z Guadalupe z peregrynacją Ikony Częstochowskiej, które płynie właśnie z Meksyku. Po Mszy św. małżeństwo koordynatorów José i Beatrice oraz ich dzieci przybliżyli niektorym uczestnikom uroczystości założenia powszechnego wezwania do ochrony cywilizacji życia, tak potrzebnego całemu współczesnemu światu, a które płynie właśnie od nich z Meksyku, tak czułego na wezwanie Matki Bożej. Była to także okazja do podsumowania pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu” przez Meksyk. Niestety sytuacja pro-life w Meksyku jest obecnie bardzo napięta. Lewicowy rząd przygotował nowelizację prawa, aby do wszystkich regionów wprowadzić legalizację aborcji w przypadku przemocy. Po zakończeniu wizyty papieża Franciszka, który bardzo potężnie upominał się w obronie poczętego życia, aresztowano znanego lidera pro-life Jorge Serrano. Ma to na celu zastraszenie wszystkich angażujących się w obronę życia.
Po wystąpieniu grupy tanecznej z „Villa de las Ninas” z regionalnymi tańcami Meksyku oraz świadectw wiary świeckich misjonarzy podczas Godziny Miłosierdzia, przez miasto przeszła uroczysta procesja z figurą Chrystusa Miłosiernego z duchową obecnoscią Ikony Częstochowskiej.
W sobotę, w dniu pielgrzymki obrońców życia, przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze podczas Różańca Świętego także została przedstawiona deklaracja z Meksyku, łącząc przesłanie Matki Bożej płynące zarówno z Meksyku, jak i z Polski.