KOMUNIKAT PRASOWY
Międzynarodowa Koalicja „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życi
Już po raz czwarty podróżująca Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w swojej pielgrzymce w obronie cywilizacji życia i miłości staje nad brzegiem oceanu. Tym razem Pacyfiku.
W amerykańskim Dniu Niepodległości 4 lipca 2014 roku Czarna Madonna odwiedzi miasto Asturia w stanie Oregon na Zachodnim Wybrzeżu Ameryki i zatrzymuje się w katolickiej parafii Matki Bożej Gwiazdy Morza. Po uroczystej Mszy św. wierni symbolicznie przeniosą Ikonę nad brzeg oceanu i zatrzymają się pod pomnikiem Lewisa i Clarka. W uroczystości przywitania Matki Bożej nad brzegiem Pacyfiku uczestniczyć będą zarówno katolicy, jak i prawosławni.
Dzisiaj, gdy stajemy wobec największego w historii ludzkości naruszania praw człowieka i narastających zagrożeń naszej wolności religijnej oraz wojny przeciwko życiu dzieci w łonach matek, jest niezwykle ważne, że kamień milowy peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” zostanie przekroczony właśnie w dniu święta naszej wolności i suwerenności. Prosimy o wstawiennictwo Matki Bożej w zmaganiu z kulturą śmierci oraz o ochronę rodziny i każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. – powiedział ks. West, koordynator pielgrzymki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wiceprezydent Human Life International ds. misji.
Przez północne i zachodnie stany USA Ikona Częstochowska wędrowała historycznym szlakiem ekspedycji odkrywczej Lewisa i Clarka. Była to pierwsza amerykańska lądowa wyprawa na zachód przez nowo zdobyte wówczas terytorium Luizjany. Dotarła ona do wybrzeża Pacyfiku w Asturii w 1806 roku. Wydarzenie to jest uwieńczeniem wędrówki Ikony Częstochowskiej w poprzek całego kontynentu Ameryki Północnej.
W I etapie przez Azję i Europę Czarna Madonna odwiedziła 75 katedr, 73 sanktuaria, w tym w Lourdes, Fatimę i Saragossę oraz ok. 50 cerkwi prawosławnych. W II etapie przez USA i Kanadę (który trwa) zatrzymała się już w 16 katedrach, 6 bazylikach, licznych parafiach katolickich w 170 miejscowościach oraz 9 cerkwiach. Wizytowała także w liczne domy samotnej matki, placówki dla seniorów i hospicja oraz towarzyszyła modlitwie pod wieloma placówkami aborcyjnymi, z których dwie już zamknięto. Odwiedziła nawet kanadyjskie więzienie, w którym przebywała Mary Wagner za próby odwiedzenia kobiet od aborcji. Znane jest także 10 przypadków uratowania dziecka przed aborcją.
Powitanie Ikony nastąpiło nad Oceanem Atlantyckim w dniu 24 sierpnia 2013 roku na wyspie św. Klemensa u ujścia rzeki Potomac. Czarna Madonna przez Amerykę i Kanadę przejechała ok. 55 tys. km, a w I etapie „Od Władywostoku do Fatimy” ok. 65 tys. km. Cała trasa wynosi więc ok. 120 tys. km, czyli jakby już trzykrotnie opasała kulę ziemską.
Pielgrzymka będzie kontynuowana Zachodnim Wybrzeżem Stanów Zjednoczonych i zakończy się w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2014 roku w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Phoenix. Następnie Ikona skieruje się do Meksyku i kolejnych krajów Ameryki Łacińskiej.