Wszyscy czekali na Matkę Bożą przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, gdzie znajduje się piękna i bardzo stara figura Piety. Tutaj witać Ikonę zjechali się Kaszubi. Procesja wyglądała imponująco: dzieci i młodzież w pięknych strojach kaszubskich, bardzo wielu ministrantów, chór, orkiestra dęta, kapela ludowa, chorągwie i sztandary.
I ogrom ludzi, nie tylko z Kościerzyny, ale także z wielu odległych miejscowości. Bliższe parafie przyszły na piechotę, odleglejsze delegowały grupy na rowerach lub przyjechały samochodami.
Przy wejściu czekali Ks. Prymas senior abp Henryk Muszyński oraz bp Wiesław Śmigiel, administrator diecezji pelplińskiej w asyście kapłanów. Pełen entuzjazmu ks. prałat Marian Szczypiński, kustosz obu kościerskich sanktuariów, znakomity organizator, przywitał księdza arcybiskupa. Na boku ks. Ireneusz Smagliński sprawozdawał na żywo do diecezjalnego Radia Głos. Niestety padał siąpiący deszcz, chociaż nikt go nie zamawiał. Nad tłumem pojawił się rój kolorowych parasoli.
Ikona Częstochowska w „Life Mobilu” podjechała przy dźwiękach klaksonów. Po powitaniu Matki Bożej ruszyła procesja do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Ikonę ustawiono przy ołtarzu na wysokim, przepięknie rzeźbionym w drewnie podeście. Rozpoczęła się modlitwa, którą prowadziła młodzież. "Akt Zawierzenia" został odnowiony przez parę małżeńską.
Z chwilą rozpoczęcia Mszy św. przestał padać deszcz!
Ks. abp Muszyński między innymi powiedział: Peregrynacja Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia jest dziełem samego Boga. Pamiętając o idei peregrynacji Ikony Jasnogórskiej, zainicjowanej przez sługę bożego Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, musimy przyznać, że obecna pielgrzymka Matki Bożej jest wydarzeniem bez precedensu, w takim wymiarze, jakiego jeszcze nigdy nie było. Ta pielgrzymka jest odpowiedzią na śmiertelne zagrożenie człowieka w wymiarze globalnym. Jesteśmy świadkami wielkiej niesprawiedliwości na świecie, gdyż wielu ludzi umiera, bo inni zapomnieli o obowiązku chronienia życia, zwłaszcza bezbronnego.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta Kościerzyny.
Podczas Mszy św. śpiewał chór św. Cecylii, grała kapela i orkiestra dęta. A najpiękniejszy był potężny śpiew znanych i tak bardzo lubianych pieśni maryjnych przez tłum zgromadzonych na tej uroczystości ludzi.