Na granicy miasta Torunia oczekiwała na Matkę Bożą szczególna delegacja: proboszcz bydgoskiej katedry katolickiej św.św. Janów, ks. prałat Marek Rumiński razem z proboszczem toruńskiej parafii prawosławnej św. Mikołaja ks. protoirejem Mikołajem Hajduczenia.
Witając razem Ikonę Częstochowską podkreślali oni, że Maryja i obrona ludzkiego życia łączą bratnie Kościoły katolicki i prawosławny. Matka Boża poprzez peregrynację w Ikonie Jasnogórskiej ukazuje owocną współpracę w tym zakresie. To spotkanie u stóp peregrynującej w obronie życia Bogurodzicy jest odpowiedzią na podpisany w tym właśnie dniu przez Patriarchę Cyryla i Abpa Józefa Michalika przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Akt o wybaczeniu i pojednaniu. Po powitaniu Ikony w katolickiej katedrze św.św. Janów w Toruniu, prawosławny chór z parafii św. Mikołaja zaśpiewał Akatyst, porywając wielki tłum zebranych wiernych do wspólnej, najstarszej modlitwy Kościoła pierwszych wieków wysławiającej Bogurodzicę. Liturgię słowa prowadzili wspólnie ks. infułat Andrzej Wawrzyniak oraz duchowny prawosławny ks. Mikołaj Hajduczenia.
Rozpoczynając Mszę św. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji bydgoskiej stwierdził, że obecnie nasila się wojna silnych przeciwko bezsilnym. Przed błogosławieństwem bp A. Suski dokonał Aktu Powierzenia Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości w ręce Najświętszej Maryi Panny, który był odmawiany wspólnie z tłumnie zebranymi wiernymi. Po Mszy św. zebrani wysłuchali świadectw osób zaangażowanych w różne formy obrony życia. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim, który prowadził o. Włodzimierz Ogorzałek OPPE z Jasnej Góry.
Kilkoma świadectwami podzieliła się także Maria-Emanuela Dziemian z Częstochowy. Jest ona członkiem Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski i koordynuje składanie Aktów Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski w Kaplicy Cudownego Jasnogórskiej. Ewa i Sylwester Winiarscy z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie podzielili się doświadczeniem z podejmowanego od wielu lat dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, które polega na indywidualnej modlitwie przez 9 miesięcy w intencji uratowania zagrożonego aborcją dziecka, co przyrzeka się publicznie w czasie uroczystości maryjnych.