Po wyjeździe z Krakowa „Life Mobil” wiozący Matkę Bożą w Jej Częstochowskiej Ikonie zatrzymał się na terenie największej, najstarszej i najbardziej sławnej Kalwarii Zebrzydowskiej. Na dużej przestrzeni w pagórkowatym terenie Jan Zebrzydowski na początku XVII wieku wybudował kopię Drogi Krzyżowej z Jerozolimy i ufundował wiele przepięknych kaplic.
Po tzw. „dróżkach” kalwaryjskich nieustannie wędrują tłumy pielgrzymów. Odbywają się tutaj także misteria męki Pańskiej, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Tym sławnym sanktuarium opiekują się oo. bernardyni.
Z uwagi na ograniczony czas Ikona Częstochowska odwiedziła tylko kościółek nazywany „Grobem Matki Bożej” lub „Domkiem Maryi”. Kościół ten został konsekrowany w 1630 roku. Za ołtarzem znajduje się wnęka z figurą uśpionej Matki Bożej. Odbywa się tutaj nabożeństwo „drążkowe” zwane Drogą Współcierpienia Matki Bożej od Grobu Chrystusa do Domku Maryi i procesja w uroczystość Wniebowzięcia NMP na pamiątkę Jej Śmierci, Pogrzebu i Chwały.
Ikona została powitana na dole wzgórza, uroczyście wniesiona do kościoła i ustawiona na głównym ołtarzu. Po odmówieniu Różańca wyruszyła w dalsza drogę.