W szóstym dniu podróży przez Niemcy, w poniedziałek 29 października, Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej zatrzymała się w parafii św. Trójcy w Lipsku (niem. Leipzig). Nabożeństwo prowadził i błogosławieństwa udzielił ks. Lothar Vierhock – proboszcz parafii. Ponieważ odwiedziny Lipska przypadły w poniedziałek, organizatorzy postanowili odwołać się do tradycji tzw. marszy poniedziałkowych na rzecz wolności i demokracji, w których brało udział do 300 tys. ludzi.
Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku manifestacje te poruszyły ludzi w byłej NRD i stały się znaczącym impulsem pokojowej rewolucji, która przyniosła upadek Muru Berlińskiego. Zorganizowali i oficjalnie zarejestrowali pokojową manifestację w obronie życia, która po Mszy św. wyruszyła z Ikoną ulicami miasta. Ten region Niemiec jest mocno naznaczony ateizmem, który był bardzo silnie propagowany przez ówczesny reżim komunistyczny. Obecnie tylko 4% mieszkańców deklaruje katolicyzm.
Przyjazd Matki Bożej był znakomitą okazją, aby zaprosić wszystkich do modlitwy w intencji cywilizacji życia właśnie w Lipsku i przypomnieć drogę poszukiwania wolności. Matka Boża niesiona w tej procesji mogła błogosławić wszystkich, którzy żyją w tym regionie.
Policja bardzo przykładnie udzieliła swojego wsparcia. W procesji szła tylko mała grupa ludzi, więc powinni oni poruszać się po chodniku, jednak ze względu na Ikonę pozwolono im przejść jezdnią. Dzięki temu Matka Boża była dobrze widoczna dla wszystkich. Jak oceniali uczestnicy tej manifestacji – było to wyjątkowe przeżycie.
Po rozmowach organizatorów peregrynacji Ikony w Niemczech z lipskimi uczestnikami tego marszu, Matka Boża pojechała do Drezna.