W dniach 20-21 listopada w Niżnym Nowogrodzie (ros. Niżnyj Nowgorod) odbył się narodowy kongres „Świętość Macierzyństwa” poświęcony polityce prorodzinnej. Wzięła w nim udział Ewa Kowalewska – koordynator peregrynacji Ikony Częstochowskiej na Europę.
Podczas wykładu w języku rosyjskim przedstawiła ona założenia programowe, cele i osiągnięcia tej wielkiej kampanii „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia. W swojej prezentacji pokazała ona zdjęcia z 20 krajów, które już odwiedziła Matka Boża, podkreślając, że na wynoszącej już ponad 30 tys. km trasie tej pielgrzymki modliło się ok. 2 miliony ludzi i rozdano ok. 250 tys. ulotek w 15 językach. Podkreśliła też duże znaczenie faktu, że pierwszy raz w historii Ikona peregrynuje ze Wschodu na Zachód, rozpoczynając od Władywostoku i prawosławnej Rosji. Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż obecnie wiara odradza się właśnie na Wschodzie. Ikona Częstochowska została wspólnie wybrana do tej peregrynacji jako jedna z najstarszych, zgodnie z tradycją napisana przez św. Łukasza oraz szeroko znana i czczona zarówno na Wschodzie w Kościele prawosławnym jako „Niepokonane Zwycięstwo”, a także na Zachodzie w Kościele katolickim jako „Czarna Madonna”.
Wykład Ewy Kowalewskiej wywołał duże zainteresowanie, również mediów. Informacje na ten temat opublikowała „Rosyjska Gazeta” jedna z największych w Rosji.
http://rg.ru/2012/11/21/reg-pfo/ikona-anons.html
Kolejnego dnia 22 listopada uczestnicy kongresu wzięli udział w pielgrzymce do miejscowości Divijevo, gdzie znajduje się duży prawosławny klasztor żeński. Jest to obecnie wielkie duchowe centrum rosyjskiego prawosławia, które rozrasta się w oczach. Św. Serafim Sarowski pod koniec swojego życia opiekował się tutejszymi siostrami i twierdził, że jest to miejsce szczególnie wybrane przez Bogurodzicę, która przychodzi tutaj każdej nocy. Aby je ochronić, nakazał otoczyć je kanałem, który pomimo różnych perturbacji historycznych zachował się do dziś. Po okresie zniszczeń spowodowanych przez komunistów, którzy wyrzucili siostry z klasztoru, a z cerkwi zrobili miejscowy Dom Kultury z dyskoteką dla młodzieży, miejsce to szybko się odradza i staje się przepiękną ławrą obecnie skupiającą już 5 cerkwi i wiele innych zabudowań. Centralnym miejscem jest grób św. Serafima Sarowskiego, którego relikwie prawosławni pielgrzymi przyjeżdżają ucałować i modlić się za jego wstawiennictwem. To właśnie św. Serafim Sarowski w swojej proroczej wizji zapowiedział, że jeśli Rosja nie wróci do Boga, spłynie wielką rzeką Krwi, ale później będzie dany czas na odrodzenie wiary. Aby to się mogło stać, należy się modlić za pośrednictwem Ikony Częstochowskiej. Ta przepowiednia stała się impulsem peregrynacji Ikony Częstochowskiej przez świat „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia.
Św. Serafim Sarowski zmarł 2 lutego 1833 w Sarowie. Jest ostatnim świętym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego kanonizowanym przed upadkiem caratu. Jest jedną z kluczowych postaci dla historii duchowości prawosławia rosyjskiego.
Siostry aktywnie opiekują się tym świętym miejscem. Prowadzą tutaj szkołę i poradnię zdrowia, obsługują tłumy pielgrzymów. W samym centrum tego sanktuarium powstają już fundamenty pod świątynię Zwiastowania Matki Bożej, o którą, zgodnie ze słowami św. Serafina Sarowskiego, prosiła Matka Boża. Obecnie w Divijevie żyje i pracuje 480 sióstr.