Nadszedł czas przekazania peregrynującej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej pomiędzy Francją a Hiszpanią, co miało nastąpić 15 grudnia. W imieniu międzynarodowego komitetu do Hiszpanii pojechał Lech Kowalewski.
Jego zadaniem była również kontrola techniczna „Life Mobilu” i feretronu, w którym podróżuje Ikona oraz dokonanie napraw, koniecznych przy tak długiej podróży. Była to już szósta kontrola i naprawa, dokonywana na trasie peregrynacji.
W dniu poprzedzającym peregrynację, 14 grudnia w Madrycie, został on przyjęty na audiencji u bpa Juana Antonio Reig, ordynariusza diecezji Alcalá de Henares, pełniącego funkcję przewodniczącego Rady ds. Rodziny i Obrony Życia Episkopatu Hiszpanii. Audiencja ta była uwieńczeniem starań międzynarodowego komitetu o poparcie peregrynacji przez Episkopat Hiszpanii. Bp Reig, bardzo zaangażowany w sprawy ochrony życia zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II, gorąco poparł ideę peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” i obiecał wszechstronną pomoc. Zadecydowano, że pielgrzymka Ikony Częstochowskiej przez Hiszpanię będzie prowadzona kolejno przez lokalne ruchy obrony życia oraz diecezjalne struktury Duszpasterstwa Rodzin.
Następnie razem z koordynatorem peregrynacji w Hiszpanii Alicią Lottore Canizares, pojechali oni razem na spotkanie Matki Bożej, która właśnie kończyła swoją podróż przez Francję. Przekazanie nastąpiło w dniu 15 grudnia we francuskim mieście Bayonne, na pograniczu Hiszpanii. Matka Boża przekroczyła granicę hiszpańską i wjechała do kraju Basków, do miejscowości Irún.
W odpowiedzi na gorące prośby hiszpańskich obrońców życia nastąpiły zmiany w programie peregrynacji. Matka Boża dłużej pozostanie w gościnie u Hiszpanów, a do Portugalii zostanie przekazana dopiero 2 marca.