headEuroazjaAm PLv2

Warszawa, nazywana też „Słowiańską osadą”, jest obecnie dzielnicą miasta Cleveland w Stanie Ohio. Pod koniec XIX  i na początku XX wieku osiedliło się  tutaj  wielu imigrantów z Polski i Słowacji, którzy poszukiwali pracy w przemyśle metalurgicznym i tekstylnym.

Znajduje się tutaj piękny kościół, który jest Narodowym Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który jako pasterz Kościoła krakowskiego upominał króla za naruszanie ładu moralnego, za co został przez niego zamordowany podczas odprawiania  Mszy św. Kościół ten jest wpisany do amerykańskiego Narodowego Rejestru Obiektów Historycznych. Parafia ta została erygowana w 1873 roku. Budowniczym kościoła był ówczesny proboszcz ks. Kopaszewski. Kamień węgielny wmurowano w 1886 roku, a w 1891 roku zakończono budowę. W 1969 roku, ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, odwiedził to sanktuarium i podarował relikwie św. Stanisława. 8 maja 2004 roku, we wspomnienie św. Stanisława, kościół ten został podniesiony do rangi sanktuarium. Od 1906 roku parafię tę prowadzą oo. franciszkanie. Ks. Peter West, który koordynuje peregrynację Ikony Częstochowskiej przez Amerykę, oczarowany pięknem tego kościoła pisze: Podczas moich nieustannych podróży nie tylko przez Amerykę, ale cały świat, widziałem wiele pięknych kościołów. Jednakże to sanktuarium jest jedno z najpiękniejszych.

Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej w swojej pielgrzymce „Od Oceanu do Oceanu” zawitała do Cleveland w kościele św. Stanisława wieczorem 22 października. Był to dzień wspomnienia bł. Jana Pawła II. W sanktuarium na nabożeństwie oczekiwania i powitania zebrał się tłum ok. 1000 osób. Gdy Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej wreszcie dojechała, ludzie płakali ze szczęścia.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp. Roger Grieg OSB, sufragan diecezji Cleveland. Podczas procesji śpiewano hymn „Totus Tubus” (Cały Twój), który odwołuje się do słów motta Jana Pawła II oraz wezwań Litanii Loretańskiej. Papież oddał się całkowicie Jezusowi poprzez Maryję, oddając Jej pełne prawo dysponowana sobą.  

Kantor Damian Henri zaśpiewał piękną wersję pieśni “Ave Maryja”. Jego głos można porównać do sławnego Josha Grobana, znanego amerykańskiego piosenkarza, posiadającego niezwykle dojrzały i rozległy głos.

O. Eric Orzech jest proboszczem Sanktuarium św. Stanisława w Cleveland oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Kapłanów Polonijnych. Podczas liturgii wygłosił on piękną homilię, mówiąc o bł. Janie Pawle II i jego czci dla Matki Bożej Częstochowskiej oraz o świętości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Podczas uroczystości Rycerze Kolumba eskortowali Ikonę oraz tworzyli wartę honorową, gdy ludzie podchodzili, aby indywidualnie modlić się przed Nią. W uroczystości brali także udział przedstawiciele Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie (Bożogrobcy).Captains of Cleveland Central Catholic High School

Adoracja trwała aż do późnej nocy, ale jak pisze ks. Peter West, trzy dzielne kobiety czuwały przez całą noc, aby towarzyszyć Matce Bożej i nie pozostawić Jej samej w pustym już kościele.

Rankiem następnego dnia zebrali się uczniowie ze szkoły katolickiej, aby odmówić Różaniec przed Ikoną Matki Bożej. We Mszy św. pożegnalnej uczestniczyło ok. 200 osób.    Zawodnicy miejscowego zespołu amerykańskiego futbolu (Central Catholic football team) na ramionach przenieśli do samochodu Ikonę, która odjeżdżała do kolejnego miejsca wizyty –prawosławnego kościoła pw. Świętej Trójcy w State College, w stanie Pensylwania.

Mistrz ceremonii, dyrektor ds. liturgii i muzyki David Krakowski, dziękował ks. Westowi za przywiezienie Ikony do kościoła św. Stanisława. Ks. West stwierdził, że wizyta w Sanktuarium św. Stanisława w Cleveland niewątpliwie była jednym z najbardziej niezapomnianych wydarzeń na trasie pielgrzymki.

Na trasie, jeszcze przed wizytą w Sanktuarium św. Stanisława, Matka Boża zatrzymała się na chwilę modlitwy przed dwiema klinikami aborcyjnymi na terenie Cleveland, aby wesprzeć lokalnych obrońców życia biorących udział w akcji „40 Dni dla Życia”.

football team in the sacristyJednak na skutek opóźnionego przyjazdu ludzie modlący się przed kliniką Preterm już się rozeszli. Ks. West samotnie odmówił więc Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Powiedział później: Gdy przechodziłem chodnikiem wzdłuż jezdni w pobliżu wyjazdu z tej placówki aborcyjnej, nagle na pełnym gazie wyjechał samochód, prowadzony przez jednego z jej pracowników  i doprawdy niewiele brakowało,  aby mnie przejechał.  Matka Boża mnie uchroniła!

Pod kolejną kliniką SurgiCenter w Cleveland ks. West odmówił Różaniec razem z ks. Dauglesem Brownem proboszczem kościoła Matki Bożej Królowej Pokoju oraz kilkoma mężczyznami, którzy pomogli wyjąć Ikonę z samochodu i Obrazki z Ikoną rozdawali oni przechodniom. Ks. West tak podsumowuje to spotkanie:  Jak to się często zdarza, ta placówka aborcyjna znajduje się w biednej dzielnicy, gdzie przestępczość jest poważnym problemem. Podróżując po Ameryce widziałem jak bardzo zwłaszcza w miastach jest rozprzestrzeniony nieład moralny. Nie mogę oprzeć się refleksji, że rany, które powoduje zabijanie dzieci w łonach matek powodują znaczne pogorszenie sytuacji. Matko Boża Częstochowska, wysłuchaj naszych modlitw! Uproś u Swego Boskiego Syna, aby zesłał Ducha  świętego na ten kraj i odnowił oblicze ziemi!