headEuroazjaAm PLv2

Do stolicy Kanady, Ottawy, Matka Boża dojechała wieczorem 18 marca i zatrzymała się w bazylice św. Patryka. Kanada jest 26. krajem na trasie peregrynacji. Wizyta w stolicy była dużym wydarzeniem. Głównym celebransem był abp Terrance Pendergast ordynariusz Ottawy.

Po ceremonii powitania Czarnej Madonny arcybiskup podziękował ks. Westowi za ofiarne towarzyszenie Matce Bożej i przywiezienie Jej do stolicy Kanady. Następnie wprowadził Ikonę do bazyliki w pięknej procesji, w której wzięli udział tłumnie zgromadzeni wierni. Podczas kazania arcybiskup Pendergarst wezwał zebranych, aby zaangażowali się w obronę życia i dawali świadectwo jego wyjątkowej godności. Ottawa1Przypomniał też, że w tym roku doroczny Marsz Życia w Ottawie odbędzie się już w maju. 

Po Eucharystii na prośbę arcybiskupa ks. West przybliżył ideę peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia, koncentrując się na tym, jak Maryja zmienia serca, dając świadectwa licznych nawróceń.

Następnego ranka grupa ok. 70 osób poszła z Ikoną, aby się modlić na placu przed siedzibą kanadyjskiego rządu, co było odpowiedzią na prośbę arcybiskupa Pendergarsta, który podczas uroczystości poprzedniego dnia w bazylice św. Patryka stwierdził, że katolicy powinni odważnie dawać świadectwo swojej wiary i stać na straży świętości życia.

Ottawa5Ranek był bardzo mroźny, nawet jak dla Kanadyjczyków. Pomimo mrozu ludzie modlili się wspólnie na placu przed budynkami rządowymi o zmianę kanadyjskiego prawa, dotyczącego praw nienarodzonych dzieci oraz o ochronę małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Śpiewano znane pieśni maryjne. Modlitwę o wstawiennictwo Maryi w obronie cywilizacji życia i miłości prowadził ks. West. Zebrani w procesji przeszli z pielgrzymującą Ikoną wokół placu przed parlamentem Kanady oraz przed rządowym Kapitolem.

Takie spotkanie modlitewne jest organizowane każdego roku w uroczystość św. Józefa. W procesji jest niesiona figurka św. Józefa. Tym razem Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej razem ze św. Józefem poszli pod sam kanadyjski parlament. Później wszyscy przeszli pod znajdującą się w centrum miasta placówkę aborcyjnąOttawa3. Grupa organizatorów już wcześniej ustawiła tam nagłośnienie, dzięki czemu kilka osób mogło przemawiać. Ks. West poprowadził Różaniec w obronie życia i modlił się o zamknięcie tej kliniki, w której zabija się dzieci w samym sercu Ottawy.

Kolejnym miejscem wizyty Matki Bożej była bazylika katedralna Notre Dame. Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej była bardzo serdecznie i entuzjastycznie powitana przez tłum ludzi. Tak jak w wielu miejscach w Ameryce opiekę i asystę Ikony zapewnili Rycerze Kolumba. Wiele osób czekało w długiej kolejce, aby indywidualnie podejść do Ikony i przyłożyć obrazek z Jej wizerunkiem. W uroczystości uczestniczyło wielu francuskojęzycznych Kanadyjczyków. Przyjechało także wielu ludzi z całej archidiecezji Ottawy. Następnie powrócono do bazyliki św. Patryka, gdzie ks. West miał możliwość wygłosić krótki wykład.  Ottawa4

Dzień zakończył się w kościele św. Jacka i św. Hiacynty w Ottawie, gdzie znajduje się  duszpasterstwo Polonii. Parafia jest prowadzona przez polskich oblatów Maryi Niepokalanej, a proboszczem jest ks. Janusz Jajeśniak OMI. Polacy bardzo gorąco witali swoją Królową.  Kościół był wypełniony po brzegi. Ludzie byli bardzo wzruszeni. Cała liturgia, którą odprawiono po polsku z niektórymi elementami w języku angielskim, była poświęcona Matce Bożej. Śpiewano tradycyjne polskie pieśni maryjne. Młode dziewczyny w tradycyjnych strojach ludowych ofiarowały Matce Bożej piękne kwiaty.  

Obecnie do ks. Petera Westa dołączył Chris Morales, który przyjechał z Kalifornii. Będzie on jeździł razem z Ikoną i pomagał na dalszej trasie pielgrzymki.