W dniach 5 – 7 listopada 2015 roku w stolicy Meksyku odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego Peregrynacji. Wzięli w nim udział przedstawiciele Meksyku i Kolumbii oraz z Europy Marcela i Peter Dobeś oraz koordynatorzy międzynarodowi Ewa i Lech Kowalewscy.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. z udziałem Ikony Częstochowskiej w Sanktuarium Guadalupe. W spotkaniach uczestniczyła też dr Monique Risso lekarka z Gibraltaru.
Po Mszy św. odmówiono Akt Powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości w języku hiszpańskim. Następnie zgromadzeni przeszli do budynku nieczynnej już szkoły podstawowej, który znajduje się na terenie sanktuarium, gdzie odbyło się spotkanie. Obecność sióstr Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej z Tenango wraz z dwoma duszpasterzami, polskimi pallotynami, ks. Bartłomiejem Pałysem SAC oraz ks. Kazimierzem Czulakiem SAC wprowadziła atmosferę wspomnień spotkania z Matką Bożą Częstochowską w Tenango. Okazało się, że jedna z postulantek po tym spotkaniu otrzymała imię zakonne Jolanta od Naszej Pani z Częstochowy. Ewa Kowalewska skorzystała z okazji i w wręczyła jej małą ikonę przywiezioną z polskiej Częstochowy. Była bardzo szczęśliwa.
Po przedstawieniu się obecnych i kilku słowach o tym, czym się zajmują, zebrani przeszli do Sali, gdzie mogli obejrzeć film z peregrynacji z Częstochowy, Rosji i Europy Wschodniej, który specjalnie dla nich został przygotowany w wersji hiszpańskiej. Bardzo się podobał. Zebranie prowadziła Beatriz Gonzales, która razem z mężem Josephem jest głównym organizatorem peregrynacji w Meksyku. Poprosiła ona o kilka świadectw osób, które towarzyszyły Matce Bożej. Mówili oni o własnym doświadczeniu i najbliższej rodziny. Nie zabrakło też świadectwa osoby, która jest głęboko przekonana, że cudem ocalała, gdy podcięty przez ciężarówkę sygnalizator świetlny leciał na grupę modlących się pod placówką aborcyjną ludzi oraz Ikonę. W ostatniej chwili prawie metr przez Ikoną jakby się odbił od niewidzialnej ściany i upadł obok, nie czyniąc nikomu krzywdy. Ks. Czulak zaznaczył, że powstało zadziwiająca sytuacja. Otóż w Ameryce Północnej i Europie Matka Boża z Guadalupe jest przyjmowana jako obrończyni życia. Natomiast w parafiach meksykańskich właśnie Ikona Częstochowska, peregrynująca od oceanu do oceanu jest symbolem obrony życia.
W sobotni wieczór kontynuowano spotkanie. Wykład na temat Ikony Częstochowskiej oraz celów i doświadczeń podczas tej historycznej pielgrzymki wygłosił Lech Kowalewski w języku angielskim, co było tłumaczone na język hiszpański. Do późnych godzin w nocy oglądano dalsze części filmy z peregrynacji. Najpierw miało to być tylko sprawozdanie z Polski, ale wiele osób chciało oglądać dalej. Beatriz czytała tłumaczenie na język hiszpański, które już jest gotowe, ale nie było czasu, aby je umieścić na filmie. Tak więc można powiedzieć, że w Meksyku była druga inauguracja tego filmu, gdyż pierwsza była w Fatimie. W spotkaniu uczestniczył również proboszcz z parafii św. Jana Pawła II i św. Tomasza Mora ks. Luis A. Monroy López, który pełni funkcję kustosza Ikony na terenie Meksyku.
W czasie kolejnych dni trwały intensywne rozmowy na temat dalszych planów peregrynacji. Na razie postanowiono, że Ikona pozostanie w Meksyku do końca kwietnia, a po święcie Miłosierdzia Bożego pojedzie na półwysep Jukatan z zamiarem pojechania promem na Kubę. Bardzo prosimy o modlitwę w tej intencji.