W sobotę 22 grudnia rozpoczęła się pielgrzymka do sławnego sanktuarium maryjnego w Covadonga. Pielgrzymi spotkali się w kościele romańskim Cangas de Onis, dokąd przywieziono Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia dzień był bardzo piękny i świeciło słońce. Stamtąd pielgrzymi przewieźli Ikonę do Bazyliki Santa Maria la Real de Covadonga (Świętej Maryi Królowej z Covadonga).
Przed kościołem na Matkę Bożą oczekiwał kustosz sanktuarium i miejscowi kanonicy. Po uroczyetej Mszy św. przy dźwiękach pięknej muzyki i śpiewie Ikonę wniesiono na górę do groty Królowej Asturiańskich Gór. Odziana w biały płaszcz Matka Boża z Covadonga gościła Ikonę Czestochowską - Czarną Madonnę. Pielgrzymi, wśród których było dużo rodzin z dziećmi, w świetej grocie odmówili Różaniec w obronie życia i rodziny.
Tak, jak Jasna Góra jest duchowym sercem i chrześcijańskim korzeniem Polski, tak hiszpańska Asturia jest sercem i korzeniem chrześcijaństwa, gdzie dzięki wstawiennictwu Matki Bożej rozpoczął się proces odbicia Hiszpanii z rąk Maurów.
W VIII wieku, gdy po upadku króla Wizygotów Roderyka, kraj podbili muzułmanie z Afryki, członek królewskiego rodu wizygockiego Pelagiusz (hiszp. Don Pelayo) schronił się w grocie koło górskiej warowni. Był to prawdopodobnie rok 716 lub 718.
Tradycja mówi, że podczas błagalnej modlitwy o pomoc do Błogosławionej Dziewicy zobaczył świetlisty krzyż na niebie wraz z łacińskim napisem:„wróg będzie pokonany pod tym znakiem”. Pelagiusz zrobił dębowy krzyż i brał go zawsze ze sobą na każdą bitwę. W górach Asturii wzniecił powstanie przeciwko muzułmanom, które przerodziło się w wojnę o niepodległość kraju – rekonkwistę. W 722 roku na czele wojsk chrześcijańskich pokonał w bitwie pod Covadongą Maurów, zmuszając ich do opuszczenia Asturii. Ponoć liczba najeźdźców 100 krotnie przewyższała liczebnie jego armię.
Miejsce, gdzie Pelagiusz znalazł schronienie i modlił się do Matki Bożej, nazywa się Covadonga. Nazwa pochodzi z łaciny „Cova Dominica”, czyli „Grota Pani”. Ok. 20 lat później król Alfons I zwany Katolikiem nakazał wybudowanie w grocie Covadonga drewnianego klasztoru i kaplicy ku czci Naszej Pani z Covadonga. Obok groty z biegiem czasu, na miejscu spalonego w 1777 r. klasztoru, powstała bazylika (hiszp. Basílica de Santa María la Real de Covadonga), która w 1901 r. została uroczyście konsekrowana. Tam, gdzie zatrzymał się Pelagiusz ze swoimi wojownikami, w płytkiej grocie ze skalną półką, obecnie znajduje się kaplica w stylu romańskim oraz figura Matki Bożej z Covadonga, popularnie nazywana La Santina i jest czczona jako Królowa Asturii. Pielgrzymi, którzy przez cały rok przybywają do tego ważnego, duchowego i historycznego sanktuarium, mogą się do niego dostać przez specjalnie w tym celu wydrążony tunel albo wejść po 101 stopniach. W ścianie urwiska na wysokiej półce znajduje się grobowiec Pelagiusza, którego wybrano pierwszym królem Asturii oraz jego zięcia Alfonsa I Katolika, który znacznie poszerzył tereny należące do chrześcijan. Krzyż Pelagiusza, pod którym odnosił zwycięstwa, jest przechowywany w Oviedo razem z cennymi relikwiami chrześcijaństwa, do których należy sundarion – chusta z Oviedo, którą owinięto głowę Chrystusa na krzyżu. A złoty krzyż, jako znak tego zwycięstwa jest umieszczony zarówno na fladze jak i w godle Asturii.
Obecnie w grocie Covadonga stojąca na tronie figurka Matki Bożej, odziana w suknię i płaszcz, trzyma w ręce złotą różę ofiarowaną Jej przez papieża Jana Pawła II w 1989 roku.
W sobotnie popołudnie o godz. 14:15 uroczycie pożegnano peregrynującą „Od Oceanu do Oceanu” Ikonę Częstochowską, a „Life Mobile” skierował się do nadmorskiej miejscowości Aviles.