W piątek 8 października br. odbyła się uroczystość narodzenia się (odlania) dwóch bliźniaczych dzwonów Głos Nienarodzonych: dla Ukrainy i dla Ekwadoru. Dzięki wykorzystaniu łączy internetowych brali w niej udział także przedstawiciele Ekwadoru. Całość transmisji na YouTube była transmitowana na żywo i na gorąco tłumaczona na języki: hiszpański i polski przez ks. Leona Juchniewicza, polskiego misjonarza, który pracuje w Ekwadorze od ponad 30 lat i patronuje ruchom obrony życia. Jest także kustoszem Ikony Częstochowskiej pielgrzymującej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia na terenie Ameryki Południowej.
Dzięki inicjatywie polskiej fundacji z Podkarpacia Życiu Tak! ponad rok temu 26 sierpnia 2020 roku w pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu został odlany pierwszy spiżowy dzwon Głos Nienarodzonych. Następnie został zawieziony do Rzymu i w dniu 23 września ub. r. poświęcony przez papieża Franciszka na Placu św. Piotra w Watykanie. Od tej pory dzwon odwiedza kolejne parafie i uczestniczy w Marszach dla Życia na terenie Polski, budząc sumienia ludzi oraz olbrzymie zainteresowanie.
Duzy sukces tej idei spowodował zainteresowanie obrońców życia z Ekwadoru i Ukrainy, którzy poprosili o wykonanie dla nich podobnych dzwonów. Prośba została przyjęta, a projekty kolejnych dzwonów dostosowane do kraju przeznaczenia. Podobnie, jak na polskim dzwonie, pozostał ornament w kształcie łańcucha DNA, który symbolizuje kod genetyczny rodziców – kobiety i mężczyzny, matki i ojca nowego życia oraz obraz USG poczętego dziecka. Napisy jednak umieszczono po hiszpańsku dla Ekwadoru i po ukraińsku dla Ukrainy.
Uroczystość narodzenia nowych bliźniaczych dzwonów odbywała się w działającej od 1808 roku pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Rozpoczęło ją słowo bp. Giovanniego Battisty Piccioli, z pochodzenia Włocha, obecnie biskupa pomocniczego archidiecezji Guayaquil, która ma otrzymać jeden z odlewanych dzwonów.
Biskup Piccioli wyraził podziw dla znakomitej inicjatywy powstania dzwonów Glos Nienarodzonych. Podkreślił, że uderzenie dzwonu ma olbrzymią siłę, która jest bardzo potrzebna obrońcom życia. Podziękował w imieniu Guayaquil, które niecierpliwie czeka na przyjazd dzisiaj rodzącego się dzwonu.
Następnie przemawiała posłanka Geraldine Weber Soreno, zwracając uwagę, że obecnie w Ekwadorze trwa batalia o życie, gdyż na skutek zewnętrznych nacisków w parlamencie rozpoczęto prace nad ustawą mającą zalegalizować aborcję w sytuacji poczęcia na skutek gwałtu. Zaznaczyła, ze aborcja jest w Ekwadorze nielegalna, a teraz ona z przyjaciółmi walczą, aby ochronić kobiety przed kolejną traumą i karać sprawcę, a nie ofiary. Zwróciła też uwagę, że dzień 8 października ma olbrzymie znaczenie dla jej kraju, ponieważ w 1873 roku prezydent Gabriel Garcia Moreno, jako pierwszy na świecie, podpisał akt poświęcenia Ekwadoru Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Fakt, że dzwon Głos Nienarodzonych jest odlewany dokładnie 148 lat później ma olbrzymie znaczenie.
W uroczystości uczestniczyła tez Pani Estela Zea de Furlato, która jako pierwsza zwróciła się do fundacji Życiu Tak z prośbą o dzwon dla Archidiecezji Guayaquil i Kościoła w całym Ekwadorze. Ona też zorganizowała zbiórkę pieniędzy wśród bardziej zamożnych przyjaciół, aby powstała możliwość partycypowania w kosztach wykonania dzwonu. Pani Estela Zea jest bardzo aktywną działaczką na rzecz obrony życia, troszczy się również o godny pochówek ofiar aborcji.
Podczas odlewania dzwonów modlitwę prowadził ks. Grzegorz Draus z Ukrainy po polsku i po ukraińsku, a ks. Leon po hiszpańsku.
Oto tekst tej modlitwy:
Ojcze życia! dziękujemy Ci za dar każdego życia, za stworzenie całego świata. Ty nas znasz, zanim uformowałeś w łonie matki. Uczyń nas obrońcami każdego najmniejszego z naszych braci. Niech chwali Ciebie wszystko, co żyje! Panie, Ty wiesz i znacz wszystko! Pomóż nam bronić życia. Amen.
Waldemar Olszewski, szef istniejącej od 213 lat pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego, dokładnie wyjaśnił skomplikowany proces odlewania dzwonów. Procedura wykonania odlewów została uruchomiona i dość szybko przekazał informację, że bliźniacze dzwony już się urodziły, co przyjęto z dużą radością.
Podziękowania złożył inicjator idei odlania dzwonów wiceprezes fundacji Życiu Tak, Bogdan Romaniuk oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. Przemawiał także Lech Kowalewski, koordynator peregrynacji Od Oceanu do Oceanu, który podkreślił, że jak serce dzwonu i jego potężny dźwięk, tak bijące serce poczętego dziecka jest znakiem życia.
Na zakończenie bp. Piccioli z Guayaquil pobłogosławił wszystkich uczestników i tych będących na miejscu, i tych, którzy mogli uczestniczyć dzięki transmisji na żywo.
Ojciec Święty potwierdził już chęć poświęcenia nowych dzwonów, co ma się odbyć 27 października. Organizatorzy zapraszali więc wszystkich do Rzymu na dalszą część uroczystości.
Zainteresowanych transmisją z uroczystości zapraszamy do jej obejrzenia TUTAJ
Źródło: Transmisja na żywo YouTube, informacje i opracowanie własne – 8 października 2021 r.